Két nagyobb, ám nem éppen sokat emlegetett tokaji chateau elérhető árú furmintja kerül ma terítékre. Mindkettő jó referenciával érkezett, csalódást nem is okoztak. Végül azért mégis inkább csak félsikert mondanék. A csúcsbor inkább csupán korrektnek mutatkozott, a delejező, ha nem is delejezett, de kedves és szép volt. Viszont megvan az évjárat térítőbora: a Dereszlát bátran ajánlom mindenféle koktélozó vagy egyéb tévúton járó alkoholistának a szárazhoz vezető rögös út első bátorító lépéseként. Megfordítva pedig minden szárazfetisizmusban szenvedő borsznobnak az édesek felé vezető ördöginek vélt út kezdete gyanánt. A furmint könnyedebb arca következik. Nem kell majd bazalttufákat kihalászni a kóstolópohárból.
Chateau Dereszla Tokaji Dry 2006
A bodrogkeresztúri borászat furmintja, ami bevallottan nem tiszta furmint. Házasítottak hozzá egy kis hárslevelűt és sárgamuskotályt, de nem lehetett túl sok, hiszen a hátcimkén magyarul Tokaji Furmintként mutatkozik be. A Decanter Borszaküzletben 1380 Ft-ért vettem.
Sápadt zöldessárga, vastag gyűrűvel, tükrös, tiszta. Nem templomablakot inkább térképet rajzol ráérősen a pohár falára. Illata kedveskedő, intenzív. Nem csoda hogy levette Gary Vaynerchukot a lábáról. Kissé emlékeztet engem az Árvay Furmint illatára, bár itt több a hízelgés és kevesebb az izgalom. Mangó, vilmoskörte, citromfagyi szőlővel és leheletnyi meszesség.
Szájban betartja az ígérteket: igazi frissítő gyümölcsbomba. Citromos gyümölcssaláta. Vagy gazdag, gyümölcsökkel dúsított limonádé. Mindez egy kis ásványossággal fűszerezve. Jóízű, üde, és nagyon csúszik. Veszélyes így, mert sok benne az alkohol, ami néha cseppet ki is kandikál. Pont annyi sav van benne, hogy megtartsa a testét, és nem lennék meglepve, ha némi maradékcukor is tehetne arról, hogy ilyen szép kerek a korty. Utóíze is finom, nagyon pici kesernyével, ami ott és akkor jön, ahol kell. Két nap után semmit sem veszített szépségéből. Eléri a 6 pontot.
Chateau Megyer Tokaji Furmint 2006
A sárospataki Pajzos Megyer alap furmintja a hátcimkén selection megjelöléssel. Tavaly Pannon Bormustra csúcsbor lett, amit bizony nekem nem tudott igazolni. Valamelyik szupermarketben vettem 1200 Ft körüli áron.
Hasonlóan halvány zöldessárga, szintén teljesen tükrös. Határozottan jobban siet a rajzolással, marad a csíkoknál, nem annyira foltoz. Illata közepesen intenzív, az elején kis kénes szúrósságot kell kipörgetni belőle több kevesebb sikerrel. Utána sem mondhatni behízelgőnek. Körte, almahéj, zöld tea és kevés savanyúkáposzta, fémes, kovaköves villanásokkal. Két nap után sokkal rendezettebb, elegánsabb: káposzta eltűnt, a többi szépen összeállt.
Szájban határozott, de jól idomított savak vezetik. Szép magasra viszik a kortyot, példája lehetne, hogy milyen is egy magas érzetű bor. Ízében főleg grépfrút és citrom dominálnak, messze nincs olyan gyümölcskavalkád, mint a Dereszla-borban. Ezáltal persze nem is olyan kedves, behízelgő, krémes, viszont jóval erőteljesebb, lendületesebb. Ásványosságról, összetettségről itt sem beszélhetünk igazán, inkább csak arról, hogy hiba voltaképpen nincs benne. Lecsengése kesernyés, hosszú, belezavar némi kellemetlen zöldesség, ami két nap után a káposztával együtt szerencsére eltűnt. Erős 4 pont.
Utolsó kommentek