Lassan előkerülnek a 2006-os nagy, vagy legalábbis annak szánt vörösek. Múltkoriban a Bortársaság, most pedig egy kisebb forgalmazó, a tavaly alakult Bor és Más mutatta be a náluk nagy becsben tartott tételeket. Ráadásul olyan borok is terítékre kerültek, amikhez a forgalmazáson túl személyes kötődés is fűzi a kereskedőket. Kóstolni kötetlen sorrendben lehetett, a borokat a pincészetek borászai kínálták.
Elsőként a Vylyan pince 2008-as rozéját kaptuk poharunkba: harsogóan ropogós, friss bor, illatában a málnás, szamócás jegyek váltogatják egymást. Igazi nyáridéző, a 4 pontos szintet simán viszi. Egy fokkal komolyabb kategóriát képviseltek a sauvignon blanc-ok. Mindkettőt hordómintaként kóstolhattuk.
Chateau Dereszla Tokaji Sauvignon Blanc 2008
Másodszor fut neki a birtok ennek a fajtabornak. Miért pont sauvignon? – tettem fel a kérdést Bai Editnek, a pincészet borászának. Mert érdekes kísérletezni a fajtákkal - vallja ő. Ezért van kabar, T10 is a birtokon. Érdekes ez a bor. Illatában a fajtát majdnem teljesen elnyomja a talaj – ásványok és kövek csapnak orrba. Még a pörkölt hordó is megelőzi a citrusus, citromfüves illatot. A szőlőt a nagy esők elől kellett bemenekíteni a pincébe; ez vissza is köszön a borban – a savak magasak benne. A finomseprőn tartás sem tud elég vastagságot adni az alapanyagnak, ami ízében amúgy igen karakteres: enyhén sózott mandarint jegyzek fel. Kíváncsi vagyok a szűrés, derítés után hogy változik a bor, jelen állapotában 4 pontot kap tőlem. A tervek szerint már karácsonykor az asztalra tehető lesz a végeredmény.
Hernyák Etyeki Sauvignon Blanc 2008
A Hernyák birtokra továbbra is a kísérletezés jellemző – ezt a tételt négyféle szelektált élesztővel erjesztették, majd kiválasztották a leginkább szimpatikus törzset. Ez produkálta a legmagasabb extrakt értéket és glicerint is - emelte ki a borász. A bor még rendezetlenebb állapotban van, mint fentebbi társa, de számomra így is izgalmasabbnak tűnt. Illatban hozza a tankönyvekben is megtalálható csalános, füves jegyeket, mellette citrusok hűsölnek. Ízében meszes-krétás alapokon a grépfrút dominál, sűrű szövésű, tartalmas a korty. Lendületet ad neki a 7,5-es sav, hosszú lecsengésének örülök. Jelen állapotában tehetséges (5 pont), de készen többre viheti.
Hernyák Pinot Noir Fehér 2008
Szintén hordómintaként kóstoltuk ezt a tétel – amivel én nem voltam kibékülve. Számomra a fehér pinot noir: vakvágány. Hiányzik belőle a héjból kiázó vastagság, a tartalom. Illata fruttis, már-már pacsulis. A kortyban a savak mindent elfednek, a benne levő maradékcukor nem tud érvényesülni, szétáll. Kérdeztem, hogy miért nem próbálkoznak pezsgővel a birtoknál, ha a pinot-ból nem csak vöröset szeretnének készíteni. Távlati célként szerepel ez, de az idei szüret után az alapanyag nem volt alkalmas arra, hogy most vágjanak bele a pezsgőkészítésbe. A fogyasztók pedig igénylik ezt a könnyed, üde bort. Reméljük, hogy mire palackba kerül más formát fog mutatni – mostani állapotában nem vállalkozok pontozásra.
Vida Péter Merlot 2007
Vida Péter kapott egy francia hordót a forgalmazótól, és a 2007-es merlot egy része ebben érlelődött. Az asztal körül páran azon polemizáltunk, a bort kóstolgatva, hogy vajon érdemes-e már letölteni. A nem-ek voltak többségben – aztán a borásztól megtudtuk, hogy vitánk teoretikus: immár két hete palackban van ez a tétel. Illata lehengerlően gyümölcsös és fűszeres, a hordó csak kiemeli a fajtajegyeket, nem nyom el semmit. A magas alkoholt sem, ami kicsit megszúrja az orrom. Ízben szintén a gyümölcsök vezetnek, noha egy kis lekvárosság, hovatovább bon-bon meggyesség is felbukkan. A magas alkohol megédesíti a lecsengést. Komoly bor, a pár hónapos palackos érlelés után viszont nem biztos, hogy sokáig kell majd tartogatni. Jelen állapotában is több mint tehetséges. 6 pont.
La Vida Kékfrankos 2006
Egyelőre az évjárat egyetlen kiemelt (La előtagot kapó) tétele a pincénél. 12 hónapig ért fahordóban, ez kissé rá is nyomja a bélyegét a borra, mivel illatában a vanília elnyomja a gyümölcsöket, amiket csak hosszas pörgetéssel lehet előcsalogatni, bár ekkor keleties fűszerek is jönnek elő a pohárból. Összességében behízelgő ez az illat. A korty sima és bársonyos, ízében a friss kakaós csiga is megjelenik, meggyes alapokon. A vanília erőteljes íze azonban 5 pontnál többre most nem repíti a bort.
Vylyan Cabernet Franc – Syrah 2006
Újabb tétel, aminek összeállítását a kereskedők kísérletezték ki. Egy-egy hordó alapborra ugyanis rátették a jelüket, Ipacs Szabó Istvánék pedig összeállították belőlük ezt a különleges bort. Emlékeimben csak a csopaki Tamás pincétől rémlik hasonló házasítás (azt Merula cuvée néven forgalmazták). Izgalmas, borsos illattal örvendeztetett meg ez a bor, de örök fájdalmam, a hordó itt is felütötte a fejét. Ízében az erdei gyümölcsök a meghatározóak. A magas alkohol ennél a tételnél is kicsit perzsel, édesít, de az 5 pont nem került veszélybe.
Kiss Gábor Code 2006
Gáborról mostanában sok szó esik – erről a 2006-os borai tehetnek elsősorban. A cabernet franc válogatása most nincs olyan kész állapotban, mint a nemrég boncolt merlot. Az illata előrébb jár az ízénél; jól esik szagolgatni. Marcipános, fűszeres, meggyes jegyek áradnak a pohárból. Ízében a tannin a meghatározó, azonban mellette más íz csak alig rúg labdába. Nekem kicsit rövidnek is tűnt a korty, a lendületes nyitás után hamar visszaesik a bor. Jelen állapotban 4-5 pont közé tenném, de a pincészet borai a tapasztalatok szerint az átlagos villányi tételeknél lassabban érnek. Érdemes lesz 1-2 év múlva ránézni.
Kiss Gábor Merum 2006
A zászlósbort viszont már hamarosan elő lehet venni, bár még ez is fejlődni fog, de a pincének jelenleg ez a legkészebb tétele. És a legjobb is – szerintem. 60% cabernet sauvignon, 30% cabernet franc és 10% merlot alkotja a házasítást. Sokrétű az illata, a bor a pár órás kóstoló során is folyamatosan fejlődött a nyitott palackokban. Kezdetben a meggyes, később a fűszeres jegyek domináltak. A korty meleg, már-már buja; de itt ne az édeskés ízvilág jusson az eszünkbe. Málna, meggy, ázsiai fűszerpolc borult a pohárba. Gábor boraihoz képest már-már visszafogott a csersav. A lecsengés pedig nagyon hosszú. Egy pannon klasszissal állunk szembe, amelyik még többre is viheti. 7 pont.
Zárásként a nemrég nálunk is hírül adott, Wine Spectator által 97 pontra értékelt Chateau Dereszla Tokaji Eszencia 2000-t kóstolhattam meg. Ez egy csoda – állapítottam meg. Tovább nem merészkednék az értékelésben, lévén összehasonlítási alapom nincs.
Utolsó kommentek