A múltkor elejtett szálat felvéve, egy újabb vallomás: a vörös fajták közül a cabernet sauvignon az, ahol nem tudnék álmomból felébresztve előrántani egy kedvencet. Pláne hazait. Eddig hozzám legközelebb állónak a toscanai Máté pince tételét éreztem, de egy fecske, úgy érzem, nem fecske. Úgyhogy elkezdtem cabernet bemutatókra vadászni, és egyből szembejött egy nemzetközi versenyzőket felvonultató vakkóstoló a Bor és Másnál. Gondoltam ez után szélesebb palettáról választhatom ki aktuális kedvencem.
Népes és neves kóstológárda jött össze a Hajógyári szigeten levő kóstoló helyiségben. Voltak ott borgyűjtők, borszaküzlet tulajok; s voltak, akik egy bormagazin aktuális havi tesztjéről érkeztek épp. Ezt most csak azért hangsúlyozom ki, mert saját jegyzeteim után egy összesített végeredményt is közzéteszek, talán nem haszontalan a 15 szájról ennyit elárulni. A 10 versenybort egy belövő cabernet-vel vezették fel a házigazdáink, azt hiszem ettől szívesen eltekintettünk volna. A borokat a kóstolás sorrendjében adom közre, s bár 100 pontos rendszerben is pontoztam őket, az itt megszokott skálán is értékeltem a tételeket. (Fontos megjegyeznem, hogy a két skála közt egyértelmű megfeleltetést nem tudok tenni, az itteni pontokat egy ilyen kóstolón jellemzően jobban széthúzom, mintha egymástól függetlenül kóstolnám ugyanezeket a borokat.)
Feind Borház 2005
A belövő tétel. Érett bor látszatát keltő, rozsdabarnás szín. Illatában fahéj, édes gyümölcslekvár. Íze alapján egy gyorsan megöregedett, nem túl veretes alapanyagból készült bor, amiből a savak már kivonultak, és a lapos édességérzet maradt meg egyedül. 3 pont.
Thummerer 2004
Szintén érett színnel fogadott, illatában jelentős animalitással. Emellett a fűszerek és a rumosdió dominálnak. Kóstolva itt is a savak hiánya a legszembeötlőbb. Jelentős kesernye rontja el a korty végét, s némi kellemetlen savanyúság is megjelenik benne, mindössze 3 pont ez is.
Bock 2007
Szemmel láthatóan frissebb tétel került elénk. Illata kicsit fémes, meggyes, diós, dohányos. Kóstolva feltűnő, hogy az élénk savak és a karcos tanninok még nem egyfelé húznak. Nagyon fiatal, kócos bor, jelen állapotban alig 4 pontos.
Vina Los Vascos 2006
A Lafite birtok kezelésében levő chilei pincészet borával az előző tételekhez képest felfelé ugrottunk minőségben. Beleszagolva a pohárba a Chile, Dél-Amerika szavak hagyták el önkéntelenül is el a kóstolók száját: erős mineralitás és animalitás érződött ugyanis. Földes, enyhén meggyes illatok jöttek még. A nagy testben érett tanninok, szép savak és szilvás-gyümölcsös jegyek úszkálnak. Szépen összerakott bor, nálam 5 pontot ért.
United Vineyards Pfneisl Family 2004
Osztrák bor következett a sorban, amit Sopronban is birtokkal rendelkező Pneisl család burgenlandi birtokáról származó alapanyagból szűrtek. Izgalmas illattal találkoztam: szilva, feketeribizli és kis fűszer jött a pohárból. A korty sima és édes volt, de enyhén savhiányos. A tannin érett formát mutatott, a lecsengést egy enyhe fémes jelleg zavarta meg. Erős 5 pontot adtam rá.
Ernest & Julio Gallo Sonoma Cabernet Sauvignon 2000
Kaliforniával folytatódott a sor, számomra ez a bor okozta az egyik legnagyobb meglepetést. Egyrészt korát meghazudtolóan fiatal(os) volt, másrészt meglepően ásványos illatú. Hűvös, eukaliptuszos nyitány után bújtak elő a minerális illatok, az érett gyümölcsök és dohány mellett. A kortyban lendület van az érettség és a kerekség mellett. Szép bor, masszív 6 pontot is megért nekem.
Gere Barrique 2006
Illatában jelentős fémesség, némi virágossággal ötvözve. Kis idő múlva rumosdió tűnik fel. A tanninok nyersek, túlzók. A korty közepe húsos, gyümölcsös, a végét egy enyhe keserűség rontja el. 4 pont.
Mondavi Napa Valley 2005
Kicsit poros illattal nyitott a tétel, de rendesen kipörgött ez belőle. Utána egyértelműen a feketebogyós gyümölcsök uralkodtak rajta, egy leheletnyi vaníliával a háttérben. A korty gyümölcsös, nagyon szépen strukturált. Sav, tannin, alkohol egyensúlyt mutat, érett, komoly bor, némi édességgel a lecsengésben. Itatja magát. Nálam elérte a 7 pont tetejét.
Kiss Gábor Válogatás 2006
Ez volt az egyetlen bor, amit vakon is felismertem. Komplex, izgalmas illat, gyümölcsökkel, fűszerpaprikával. Ízben a komoly test erőteljes tanninok mögül mutatja magát, a húsos korty most még nem hamonikus, de ígéretes. Talán az általam kóstolt 2006-os Kiss Gábor borok közül ez a legnyersebb most – de az illat, és a nyers erő 5 és 6 pont közé érdemesíti jelen állapotában is ezt a tételt.
Alta Vista Los Escasos 2005
Ez az argentin tétel sem tudja levetkőzni dél-amerikai voltát, legalábbis az intenzív füstös-minerális jegyet én előszeretettel tulajdonítom termőhelyi adottságnak. A fekete szeder jelenik meg még erőteljesen benne, ízben pedig a markáns tanninok. A nagy testhez nem túl szép savak társultak, kibillentve a bort az egyensúlyi állapotból. 5 pontnál nem is jutott így feljebb.
Vylyan Selection 2003
Kapott mostanság hideget-meleget a pince nálunk, én dicsérni fogom ezt a bort. Érett színnel, édeskés, cseresznyekompótos-fűszeres illattal találkoztam, majd egy szép struktúrájú, izgalmas, fűszerekben és gyümölcsökben gazdag korttyal. Öregedésnek nyoma sincs. 6 pont.
Az összesített sorrend ez lett:
1. Mondavi Napa Valley Kalifornia 2005
2. Vylyan Selection 2003
3. Kiss Gábor válogatás 2006
4. Gallo Sonoma 2000
5. Alta Vista Los escasos 2005
6. Pfneisl 2004
7. Gere Barrique 2006
8. Los Vascos Chile 2006
9. Bock 2007
10. Thummerer 2004
S hogy milyen tanulságot vontam le a tesztből? Továbbra is nyitott szemmel járok, ha valahol cabernet sauvignon-t kóstoltatnak: ott a helyem. Hátha meglelem azt a tételt, amiért igazán lelkesedni tudok. Szép bort már tudnék venni.
Utolsó kommentek