Legutóbbi kadarka-posztom többeket is megihletett, például kedves ismerősöm Németh Gábor főállású borgyűjtő is megkeresett régóta dédelgetett ötletével, miszerint nézzük meg, hol tartanak életpályájukon múlt századból elmentett kadarkái. A terv valóra vált, kadarkás borászok társaságában kóstoltunk vakon, eljött ifj Gál Tibor, Szentesi József és Orsolyáék, azaz Turcsek Orsolya és Tarnóczi Zoltán. Sejtettük azért, hogy a régi borok mellé kerül majd újabb is, a sor vége felé pedig már nem volt kétségünk, hogy a nyuggerkommandó ebben a történetben nem veri le a szolgálatban lévőket. Hajtás után a borokról röviden, ahogy jöttek egymás után.
A Polgár Kadarka Siller (1995) céklás, málnás illatú, savvezérelt, meglehetősen egysíkú bor volt, nálam a négy pontos szintet hozta, ami egy tizenötéves sillertől azért nem rossz teljesítmény. AVesztergombi Kadarka (1998) kicsit szúrósan indult, aztán édeskés, virágos jegyeket mutatott orrban. A korty sima, fűszeres és markánsan kesernyés, talán egy gyenge ötöst is elcsíphet. Az 1997-es Vesztergombi Kadarka sajnos nyitási balesetet szenvedett: alighanem jobban jártunk volna egy-két parafamorzsával, mint a zöldalmás mosogatószerrel, ami a szűrés közben alighanem belekerült. A Vesztergombi Kadarka (1999) mély, már-már ragadós, feketelekváros illatú bor, kóstolva is sűrű, még tannin is volt benne rendesen, nálam megugrotta az öt pontot.
A Takler Kadarka (1999) tetszett leginkább a múltszázadi darabok közül: krémes, céklás, ibolyás illatával, széles, savvezérelt, de egyáltalán nem vékony testével stabil öt pontos szintet hozott. Visszalépés volt utána a gesztenyepürés, gyógyfüves illatú Dúzsi Kadarka (1999), ami szájban egyszerre volt édes és savanyú, de leginkább diszharmónikus, gyenge négy pontot írtam mellé. A Vesztergombi Kadarka (2000) reszelt almás, káposztás illata nem szép öregkort mutatott, a korty szerkezetben még tartotta magát, ám semmi érdekesség nem maradt benne, ami négy pont fölé repítené. A Vesztergombi Kadarka (2003) nekem rettenetesen fás volt mind illatban mind ízben. A hordó és a hordótannin nem hagyott sok esélyt másnak, így itt is maradt a gyenge négyes szint.
Aztán itt a kilencedik bornál kaptuk fel először reménykedve a fejünket: végre egy igazi, színes kadarka. Ez a Sümegi Kadarka (2003) volt, ami kissé visszafogottabb, gesztenyés illattal mutatkozott be, játékos, szép savai, finom fűszeressége pedig mindannyiunknak tetszett. Nálam azon az estén hat pontot is megért. A Gál Tibor Kadarka (2008) gazdag, gyógynövényes, hecsedlis, meggymárkás illattal mutatkozott be. A korty is ennek megfelelően ízgazdag, kadarkásan vastag, kedves, talán cseppet túlzottan is, mégsem nehezül el. Ezért megkapta tőlem a hét pontot is. Az Egri Kutató Kőlyuktető néven cimkézett 2007-es kadarkája még intenzívebb, kedves, málnás, krémes illatával mindenkinél behízelegte magát. A korty is színes, gazdag és tömör, ugyanakkor könnyed és finom. Hét pont. A Bolyki Kadarka (2007) málnás, virágos, nyomulós illattal nyitott. A korty is szép fűszeres, és sokat változott szellőzéssel, de egy kis zavaró káposztás jegy végig megmaradt, így nálam hat pontnál többre nem vitte.
A Szentesi Kadarka (2007) már illatában is sűrűbb, komolyabb vörösboros jegyeket mutatott, mint a mezőny többi tagja és mint amit a fajtától megszokhattunk. Rengeteg gyümölcs, izgalmas fűszerek, szép test: igazi vörösbor és közben kadarka is tud maradni. Összesítésben nyert is, nálam csak azért lett harmadik, mert szellőzéssel, visszakóstolásra cseppet butult, főleg illatában lett egyszerűbb, színtelenebb. A hét pontot így is megkapta tőlem. A St.Andrea Magyalos Kadarka (2007) krémes, gyógynövényes, piros gyümölcsös illatával, könnyedebb szerkezetű, ám tartalmas kortyával, nagyon finom ízével és még mindig kissé markáns savaival nálam végül az este nyertese lett szintén hét ponttal. Éppenhogy sikerült megelőznie az Orsolya Görbesoros Kadarkát (2007) ami nagyon hasonlított rá és önmagára, ami most ebben a kontextusban hét pontra is elég volt.
Összesítésben:
1. Szentesi 2007
2. Gál Tibor 2008
3. St. Andrea Magyalos 2007
4. Orsolya Görbesoros 2007
5. Bolyki 2007
Nálam:
1. St. Andrea Magyalos 2007
2. Orsolya Görbesoros 2007
3. Szentesi 2007
4. Kőlyuktető 2007
5. Gál Tibor 2008
Szóval, az öreg kadarkák még tartották magukat, de közel sem értek a fiatalabbak nyomába. Elvesztették színeiket, bájukat. Hogy a mai nyertesek milyenek lesznek tíz év múlva, talán majd érdekes lesz megnézni. A kóstoló vége felé azonban már arról beszélgettünk, a kadarka talán nem arra való, hogy hosszú időre elrakjuk, inkább érdemes meginni - főleg a jobbakat - néhány éven belül.
Utolsó kommentek