Szegény Octopus. Ő igazán mindent megpróbált, de a mennyiség bűvöletében harcolt, és utolérte a szalamiszi végzet. Hiába ragadott minden csápjával palackot, hiába bocsátotta vízre a hatalmas flottát, borhajói nehezen fordultak, megrekedtek abban a bizonyos zsákutcában, így az ügyesen manőverező ellenség félannyi gályával is oly könnyedén süllyesztette el őket, hogy végül megsemmisült seregét követve maga a polip is alámerült szégyenében. Komolyra fordítva a szót, amekkora pechünk volt a véletlenszerűen összevásárolt 2000 alatti villányiakkal, annyira jól szerepeltek az eggyel drágább kategória előzetes válogatáson átesett best buy-jelöltjei, ahogy azt már Octopus kolléga is jelezte legutóbb. Vakon kóstoltunk, a négy bor bármelyike könnyűszerrel győzött volna az előző nyolcasban.
Etyeki Kúria Red 2007
Először még Magyar vándorként kóstoltam, a néhai név soproni szüretre, de etyeki feldolgozásra utal; 90% pinot noir, 10% merlot. Elsőre olyan, mint valami trópusi gyümölcsleves erős kókuszos fűszerességgel. A soproni vörösekre amúgy is jellemző déli gyümölcsök küzdenek a hordóval, mangó és maracuja a tejes, vaníliás jegyekkel – szokatlan, de szerethető egyveleg. Idővel teret nyernek a fajták, jönnek a piros bogyósok, de az édes-egzotikus hangulat sértetlen marad. A korty már nyugodt, kerek, közepesnél alig nagyobb testtel, kissé túlbuzgó alkohollal (14%), kevés tanninnal, hosszú utóízzel. Fiatalon, több erővel talán még jobban tetszett, de még mindig egy kifejezetten finom, vonzó bor. Stabil 6 pont, klubáron mindenképpen best buy. (Bortársaság, 2490 Ft)
Weninger Cabernet Sauvignon 2007
Alföldi merlot-nál remekül szólózott, most egy sorban, vakon is megállta a helyét. Közepes rubin, bár még nem narancsos a karima, de már láthatóan nem fiatal. Kétezer forint alatt ritkán ver orrba ilyen összetettség: fekete meggy, fekete ribizli, grafit, medvecukor, szentjánoskenyér, és határozott animalitás. Úgy komplex, hogy a hordó fel sem tűnik. Kóstolva nem savanyú, nem édes, a viszonylag magas alkohol ellenére is arisztokratikus hűvösséget áraszt. Uralkodnak a tanninok; ennyi csersav nagy déli vöröseket is elvinne a hátán, a minőséggel azonban minden rendben, nem tépnek, nem cibálnak. Komoly bor, mindenképpen best buy, de laikus közönségnek talán túl elvont, perverz és állatias. Vagyis állatos. 6 pont. (1990 Ft, Bortársaság)
Matias Zweigelt 2008
Úgy fél éve versenyből száműzött belövőborként dacosan gázolt át a mezőny felén, most pedig egyértelmű esélyesként biztos kézzel húzta be a győzelmet. Egyelőre nem fog rajta az idő, pontosan így emlékeztem rá a nagy zweigeltezés óta, ott is hecsedlis, szilvás, mentolos, fahéjas, füstös-hordós aromákkal játszott, és egyedi világával mindenkit elbűvölt. Nem tudom, hogyan lehet egy pécsi zweigeltnek északi karaktere, de az illat után előbb mondanám északinak, mint délinek: a csipkebogyó és a füst Egerre, a mentolos-fahéjas fűszeresség pedig Észak-Rhone-ra emlékeztet. Szájban is összetett, egyszerre édes, sós és savanyú – a kevés, selymes tanninnak köszönhetően pedig kedves is, így veszélyesen itatja magát. Még az utóíze is hosszú. Nagyon eltaláltak valamit, vagy tényleg beleborult valami szép észak-rhone-i syrah. 7 pont, kiváló vétel. (2600 Ft, Alexandra)
Janus Cabernet Franc 2008
A Várban kóstolva annyira tetszett, hogy még a 10-es listámra is felkerült, pedig fele annyi jegyet sem kértek érte, mint a második legolcsóbb vörösborért. Az akkor tomboló fekete bogyósok mostanra halkultak valamelyest, az ott még halk fűszerpaprika és a hordó édesfűszerei viszont – kibújván a gyümölcs szorításából – új erőre kaptak, így az illat most elsősorban vegetális, másodsorban karamelles, kávés, szegfűszeges. A korty meleg és kényeztető, nincsenek élek vagy sarkok, csak szuperérett tanninok, lágy savak és krémes textúra. Az alkohol sem éget, a korty vége mégis kissé édesbe fordul, és ezt a viszonylag hosszú utóíznek sem sikerül teljesen levetkőznie. Még éppen best buy, de félő, hogy néhány kezdőnek sok lesz benne a zöldség, néhány haladónak pedig gejllé válhat az édesség. Eléri a 6 pontot. (1990 Ft, Veritas)
Utolsó kommentek