Október 26-án lépett hatályba a Villányi Borvidék védett eredetű borairól szóló FVM rendelet. A rendelet a 2005-ös évjáratú boroktól kezdve két új elnevezést vezet be a villányi borokra: a "Védett Eredetű Classicus" és a "Védett Eredetű Premium" elnevezéseket.
Kiköti, hogy védett eredetű villányi bort kizárólag a borvidék területén szüretelt szőlőből lehet készíteni. A borokhoz a cabernet franc, cabernet sauvignon, chardonnay, hárslevelű, kadarka, kékfrankos, kékoportó, királyleányka, merlot, olaszrizling, ottonel muskotály, pinot blanc, pinot noir, rajnai rizling, sauvignon blanc, syrah, szürkebarát, tramini, zengő, zöldveltelini és zweigelt fajták használhatók fel, ebből a Premium kategóriánál a királyleányka, a pinot blanc, a szürkebarát, a zengő és a zöldveltelini nem játszik, azokból csak Classicus bor készíthető.
A rendelet meghatározza az eredetvédett borok készítésének feltételeit (rügyszám, művelésmódok). Szól a megengedett maximális hozamról (Classicus bor legfeljebb 90hl/hektár, Kékoportó - illetve Portugieser - fajta esetén 100hl/ha, Premium boroknál 60hl/ha). Szabályozza a minimális mustfokot, a Premium kategóriájú vörösboroknál kötelezővé teszi a legalább 1 éves fahordós érlelést, a bort pediglen érzékszervi bírálattal is minősítik.
A védett eredetű borok készítését 2005-ös évjárat esetén november 25-ig kellett bejelenteni a hegyközségnél, így talán hamarosan megjelennek a polcokon azok a borok, melyeken a címke alsó részén már a "Districtus Hungaricus Controllatus Villány" feliratot is tartalmazzák, az eredetvédett villányi borokat jelölő kikericses emblémával együtt.
Utolsó kommentek