Március elején eleget tettem egy monori meghívásnak. Számomra akkor még ismeretlen emberek arra vállalkoztak, hogy megnézik, milyen is a hazai kadarkafelhozatal, van-e vezérszál, amelyere fel lehet fűzni a fajtát. Mert amit ez ideig kadarkaként árultak, az mind messze van azoktól, amelyek most jól szerepeltek. Lelkesedésben nem volt hiány, összeszedték a mezőnyt, nagyrészt saját zsebre – volt, aki küldött mintát –, némelyek hoztak magukkal még egy-két palackot. Egy régi présházban, impozáns környezetben került elénk 27 tétel, ebből kettő a házigazdáé volt, turpisságból. Mire is jutottunk?
Két Szabó Pince (Monor) 2006, belövőbor: Illatban málna, fűszerek, sima, picinyke erjedési hibával. Vibráló sav, picit kilógó alkohol, sok gyümölcsösség, finom, mérsékelt tannin, szép lecsengés. Örömteli 5 pont.
Szent Gaál Badarka 2006: Sötét szín, alkoholos, cseres illatok, vanília. Ízében rusztikus, tanninos, élénk savassága savanyú érzetet okoz, tanninja marcona. 3 pont.
Szent Gaál Badarka 2005: Kevesebb színanyag, ribizlis, málnás illat, édes alkohol. Ízében szikár, málnacukros, savas, a szesz égetően zárja az utóízt. 4 pont.
Szent Gaál Badarka 2004: Hibás palacknak tűnt, nem értékeltem.
István Borház 2005: Poros, alkoholos illat, minimális gyümölcsösséggel. Ízében oxidált, húzós savú. 2 pont.
Czeglédi György (Monor) 2006: Enyhén megtört szín, szilvás, oxidált illat. Ízében is szétesett, nyúzott bor, pici szegfűszeg, a cseresznye még kivillan. 2 pont.
Jermi Ferenc (Kóka) 2005: Sok színanyag, zárt illat, ízében málnásság, de nagyon sok savval, disszonáns bor. 2 pont.
Kincsem Pince 2004 Siller: Citrusos, málnás illat, oxidáltsággal. Íze teljesen oxidált, gyenge tétel. 2 pont.
Kincsem Pince "Buttle Valley" 2003: Meleg, málnás, buja illat. Ízében kicsit oxidált, de még jól áll neki, érett anyag, cseresznyével, picit már kikandikáló alkohollal. 4 pont.
Két Szabó Pince (Monor) 2006: Ismét a vendéglátó bora, és ismét tetszett. Igaz, a melegedés, a levegőzés hatására picinyke kellemetlen, hordós íz is bevillant néha. Ekkor 4 pontra taksáltam.
Polgár Siller 2003: Muzeális darab, oxidált illattal, ízzel, epressége még élvezhető, más nem. 2 pont.
St. Andrea Magyalos 2005: Édes, málnás, buja, fűszeres illat, cseresznyével. Íze sima, leheletnyit vaníliás, kerek, jó savú, vibráló bor. 6 pont.
Vylyan 2004: Klasszikus aldehides-villányis illat, sok fával. Íze füstös, sima felszínű, jellegtelen, sok a tanninja. 3 pont.
Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet (Eger) 2006: Világos szín, erjedt, gyümölcspálinkás illat, oxidáltság. Ízében dettó, szilvás, édes, sok savú, alkoholos. 2 pont.
Vida Péter La Vida 2004: Ez is túlextraháltságra utaló illatú, tanninos, fűszeres bor, kevéske harmóniával, élénk savassággal. 3 pont.
Malatinszky 2005: Nehezen nyíló illat, fülledtséggel. Ízében málnásság, szikár világ. Jótékony 3 pont.
Dúzsi 2004: Beteges, mákos hordóillat. Íze nyers, savas. 2 pont.
Sebestyén 2005: Meleg, cseresznyés illat. Ízében sok sav, szép cseresznyével, kesernyés vég. 3 pont.
Nyakas 2006: Klasszikus Nyakas-illat. Ugyanazt a fajélesztőt használják mindenbe? Zöldes-füves-szénás, savanykás illat, málnával fűszerezve. Savhangsúlyos, picinyke zöldes ízzel. Egysíkú technobor. 4 pont.
Vesztergombi Ferenc 2005: Hűvös, hordós illat. Íze tanninos. Egysíkú, jellegtelen, de iható. 3 pont.
Szent Gaál Kadarissimo 2003: Égett hordóillat, illósság, meggy. Ízben sok tannin, erős hordóhatás. 3 pont.
Frittman 2005: Málnás, fűszeres, meleg, füstös illat. Jó sav, harmonikus, gyümölcsös bor, szép lecsengéssel. 6 pont.
Gróf Buttler 2005: Áradó, buja illat, krétás mineralitással. Ízében vibráló savak, cseresznye, magas extraktérzet, remek szerkezet, ásványosság. Hosszú lecsengés. Nagyon combos 8 pont.
Magura Winery (Bulgária) 2003: Nem kadarka, hanem gamza, de ikrek. Büntető tétel, oxidált, erjedt illat. Ízében dettó ilyenek. 2 pont.
Somodi 2005: Poros, vaníliás illat, édes, málnás, mentás érzet. Ízében sok a cukor, a sav, nem harmonikus bor. 2 pont.
Wunderlich 2006 (hordóminta): Klasszikus rusztikus-villányis illat, sok hordó, túlextraháltság. Erjedt íz, sok sav, kevés harmónia. 2 pont.
Sümegi 2004: Mustos, erjedt illat, animalitás. Íze savas, húzós. 2 pont.
Összesítésben első lett a Buttler, a második a Frittman, a harmadik a St. Andrea. A kóstolók között volt borújságíró, borász, bortermelő és borissza. Tetszett a helybeli termelők tudatossága, ahogy a színe alapján megközelítették a bort. Nagy valószínűséggel elmondható, hogy a kadarkából annyi színanyag és olyan tannin, amilyen jó pár borban előfordult, törvényileg engedélyezett módon más fajtát is belekeverve nem igazán nyerhető ki. Vagyis lehetséges: akkor, ha túlmacerálják a gyümölcsöt. Elszomorító volt, hogy mennyi palackra került rá a minőségi jelző. Szívesen itattam volna meg a borok többségét azzal, aki a forgalomba hozatali engedélyt kiadta rá.
De szólok a jóról is, mert akadt. Látszik a fajtán, hogy odafigyeléssel, jó bánásmóddal jó minőségű, fineszes bort lehet belőle készíteni. Talán a kadarka az, amely révén mutathatunk valami egyedit a külvilágnak. Csak annyi a feladat, hogy legyen ötnél-hatnál több termelő, aki hisz benne, és kihozza belőle az igazi szépségét. Addig azoknak szorítunk, akik most jól szerepeltek. Hiszen azt bizonyítják, érdemes törődni a fajtával.
Utolsó kommentek