Immár nyolcéves Bárdos Sarolta és Molnár Péter családi pincészete, a Tokaj Nobilis. Elismertségüket mi sem példázza jobban, mint hogy forgalomban levő palackos tétel a pincénél nincs, a borkereskedők és a borfogyasztók az elmúlt év termését felszívták. 2007 náluk is rendkívülinek bizonyult: soha ennyire jól nem álltak az új borok, mint most. Olyannyira, hogy az augusztus 22-én (!) szüretelt sárgamuskotály már palackban piheni ki a nyúzás fáradalmait.
Istvánhoz menet villámlátogatásra álltam meg náluk, Bodrogkeresztúron. Épp komoly földmunka folyt: pincebővítés. Ez nekünk, borisszáknak jó hír, azt jelenti ugyanis, hogy az eddigi két hektár Barakonyi-dűlő mellett termőre fordult a 2004-ben telepített, 4 hektáros Csirke-mál is. Az első innen szűrt furmint hamarosan palackba kerül, kész van a bor. Ehhez az kellett, hogy ennél a fajtánál is szokatlanul korán, szeptember 17-én elkezdjék a szüretet. Ez a tétel hordót nem látott, így gyümölcsös-lendületes bor született. A Barakonyi furmint még hordóban érik, már most megvan az a komplexitás benne, amit a fajtában szeretek: hűvös, kissé karcos (krétás) érzet, visszafogott gyümölcsök, ásványok. Érdekes, hogy ezt az ízvilágot még inkább várná az ember az agyagos-riolitos talajról származó másik tételtől.
Egy kézműves pincészet nyilvánvalóan nem fog évről évre ugyanolyan borokat készíteni. Elég nagy baj is lenne, ha ezt tenné, a lelkét veszítené el. De nem fog minden évben valami nagy megújuláson átmenni sem. Amit viszont garantáltan fog: kísérletezni valamivel, akár a szüret időpontjával, akár a feldolgozási módszerekkel. Ettől lesz a boruk minden évben egyedi, felismerhető, de minden évben kicsit más.
Idén itt hárslevelű-kísérletek folynak. Két szemre azonos hordóban érlelődik a száraz alapanyag; a kádár a tölgyet az egyikhez a Mecsekből, a másikhoz a Zemplénből vette. Teljesen eltérő karakterű a két tétel, a fa egyelőre a zempléniben tett hozzá többet a borhoz, az most összetettebb.
Kaptam egy kóstolót olyan hárslevelűből is, amit vakon lehet, hogy levörösboroznék. Taninnos, sűrű anyag. Héjon erjesztették ugyanis, két hétig csömöszölték az alapanyagot. Valószínűleg önállóan nem fog megjelenni, csak a testét fogják felhasználni Saciék.
A kései szüretelésű szőlők is kiforrottak. Az Amicus fő alapanyaga (kései furmint) egészen pazar már, a kövérszőlőre is egy derítés vár csak a palackba kerülésig. Újdonság lesz (mégiscsak itt a folyamatos megújulás!) a Csirke-málról származó édes szamorodni, ez még bőven mozgásban van, most nagyon sűrű, krémes érzetű. Itt is kóstoltam a 2007-es aszút, a szamorodni után kifejezetten üde íze van, az aszalt sárgabarack még friss, lekváros formát mutat. Sarolta számára most kezdődik a legnehezebb szakasza a borkészítésnek: be kell árazni a friss tételeket.
Soha ennél nagyobb gondja ne legyen.
Utolsó kommentek