Május utolsó napján nem éppen szokványos bemutatót tart a TokajWine.Net. Bemutatják Tokaj-Hegyalja új nagyméretű térképét, amely a borvidék történelmi dűlőbesorolását kísérli meg rekonstruálni. Ehhez kapcsolódva 23 dűlő mutatkozik be egy-egy birtok közvetítésében, illetve külön szeminárium (mesterkurzus) lesz további hat dűlővel az osztályozás dilemmáiról. Aki eljön kap egy példányt a térképből, egy kézikönyvet a dűlők klasszifikálásáról, megkóstolhatja a dűlőket bemutató borokat, illetve részt vehet a szemináriumon, ahol természetesen borok is illusztrálják majd a klasszifikáció részletkérdéseit, nehézségeit. A bemutató május 31-én 15 órakor kezdődik a Festetics Palotában, előzetes regisztrációval 6350 Ft a belépő. A jelentkezésről részletesebben itt olvashatnak. A bemutatkozó dűlők és bemutató birtokok listáját Alkonyi László magyarázataival a hajtás után olvashatják.
I. osztályú dűlők
Válogatás azon dűlőkből, amelyek egyéniségét az elmúlt évszázadok már felfedeztek, kiemeltek és megneveztek. Amolyan hallhatatlanok társasága: többségüknek nincs mitől tartania, hiszen soha nem hullanak az ismeretlenségbe, ha értők kezek megművelik őket.
- Dessewffy (Tokaj) - Bemutatja a Domoszlai Pince
- Görbe (Tállya) - Bemutatja a Vineum
- Nagy-Király (Mád) - Bemutatja a Barta Pince
- Lajosok (Mezőzombor) - Bemutatja a Disznókő
- Makovicza (Mád) - Bemutatja a Pelle Pince
- Palandor (Olaszliszka) - Bemutatja a Karádi és Berger Pince
- Szil-völgy (Tarcal) - Bemutatja a Gizella Pince
- Szerelmi - Bemutatja Demeter Zoltán
II. osztályú dűlők
A legrejtélyesebb kategória: kiemelkedtek társaik közül, de valamiért nem tették őket a csúcsok csúcsára. Talán tényleg voltak egyénibbek náluk, talán csak a tulajdonosuk nem volt elég befolyásos. Vagy csak nem jött még el az idejük: új idők, új stílusára várnak. Azt azonban tudjuk: különlegesek.
- Barakonyi (Bodrogkisfalud) - Bemutatja a Tokaj-Nobilis
- Kis-Betsek (Mád) - Bemutatja a Holdvölgy
- Csontos (Olaszliszka) - Bemutatja a Bott Pince
- Galambos (Mezőzombor) - Bemutatja a Gróf Degenfeld
- Határi (Erdőbénye) - Bemutatja Homonna Attila
- Középhegy (Tarcal) - Bemutatja a Kikelet Pince
- Peres (Erdőbénye) - Bemutatja Vissy László
- Úrágya (Mád) - Bemutatja a DemeterVIn
- Zafír (Tarcal) - Bemutatja az Árpád-hegy Pince
III. osztályú dűlők
A történelem korábban nem adta meg ezeknek a termőhelyeknek a kiemelkedés lehetőségét: talán mert eddig mai gazdáira vártak. A nagy meglepetések ebben a csoportban várhatók: lehet-e annál nagyobb bizonyíték egy borász képességeinél, minthogy jobb bort készít egy történelmi III. osztályú dűlőből, mimt más az I. osztályból?
- Mestervölgy (Tarcal) - Bemutatja a Füleky Pince
- Előhegy (Tarcal) - Bemutatja Dorogi István
- Esztáva-Kácsárd (Sárospatak) - Bemutatja az Obzidián Pinceű
- Gajagos (Tállya) - Bemutatja a Bodnár Pince
- Sátor (Abaújszántó) - Bemutatja Firmánszky Gábor
- Vióka (Sárospatak) - Bemutatja az AZ Nektár Pince
A dilemmák
- Teleki-dűlő (Bott Pince) Mit lehet tenni, ha sok évszázad sok dűlőneve torlódik össze egyetlen dűlőben: milyen nevet használjunk, milyen értékelést vegyünk támpontnak, mi a legfőbb cél a határok meghúzásánál?
- Terézia-dűlő (Gróf Degenfeld) Milyen súllyal esnek latba a Bél Mátyás utáni osztályozások, vagyis azok az információk, amelyek a besorolás gyengülésének 300 éves története alatt a napvilágra kerültek?
- Kis-Betsek-dűlő (Holdvölgy) Hogyan lehet kezelni azt a problémát, ami a klasszifikáció idejének dűlőhatárai és a jelenkor dűlőhatárainak az eltérése okoz. Tisztességes-e, ha jóval nagyobb határok között veszünk fel egy I. osztályt a térképre, mint ahogyan azt egykor besorolták.
- Lapis-dűlő (Demeter Zoltán) Előfordulhat, hogy egy dűlőnek ma sokkal erősebb a megítélése, mint 300 évvel ezelőtt. Mit lehet ilyenkor eljárni, ha a termőhelyet osztályozni akarjuk, hogyan lehet feloldani a történelemben a jelenkor tapasztalatait?
- Kapi-dűlő (Disznókő) Monopol dűlők esetében lehet-e joga bárkinek felülírni bármit (besorolás, határok), ha a termőhely tulajdonosa eldöntött valamit? Amikor egyetlen termelő állhat a történelem mellé, vagy azzal szemben: egy nagy dűlő nagy bora.
- Ősz-hegy (Akasztják a hóhért) Milyen volt a bor 300 évvel ezelőtt, s milyen lesz 300 év múlva? Félreteszik-e a tapasztalatainkat, ha mi nem vesszük át az előttünk járók tudását? Egy bor, ami szőlőben és a pincében is teljesen természetesen készült: amilyen a Tokaji 300 évvel ezelőtt lehetett.
Utolsó kommentek