A soproni székhelyű Bormarketing Műhely Kht erősen nyomul mostanában, és mi ennek örülünk, mert érdekes kezdeményezések történnek. Mint például a kékfrankosnyár, amelynek sajna egyetlen eseményén sem vettünk részt, noha akadtak köztük tetszetősek. Vagy legutóbb az európai női borbíráló borverseny, amelynek eredménylistáját szerencsésen megkaptuk a minap.
Utóbbi ötletgazdája a győri Szent László Borlovagrend Egyesület volt, amennyiben jól értjük, együttműködés valósult meg, s a deklarált cél nem volt más, mint „egy olyan kiegészítő turisztikai szolgáltatástermék megalkotása, amely jól illeszkedik a térség turisztikai kínálatába, és szorosan kapcsolódik ahhoz”. Szépen hangzik. A lényeg, hogy nyitott, a turisták által látogatható borbírálat zajlott Pannonhalmán, ahol más rendezvények is otthon szokták érezni magukat.
A 2006. augusztus 23-ai méredzkedés a szervezők szerint egyedülálló abban, hogy a magyar és külföldi termelők borait kizárólag női borászok, borbírálók és borszakírók bírálták. A versenyre 139 mintát küldtek a termelők, nemcsak Magyarországról, Romániából, Szerbiából, Szlovákiából, Csehországból, Németországból, Brazíliából és Franciaországból is.
Azt szoktuk gondolni, a nők általában jobban kóstolnak, mint a pasasok, érzékszerveik kifinomultabbak, vagy mi, úgyhogy a díjazottak legyenek csak boldogok és elégedettek nagyon is. Még ha nem is biztos, hogy az alapvetés helytáll.
Az ítészek négy nagy aranyat és 25 szimpla aranyat osztottak ki, volt még 34 ezüst és 40 bronz, és a maradék is kapott oklevelet, ne búslakodjon nagyon. Nem állítjuk pellengérre azokat, akik futottak még, inkább csak a jobbakat hozzuk szóba.
Miszerint a három legmagasabb pontszámot a Tolcsva-Bor Kft. három bora kapta, sorrendben a 2000-es aszú (a puttonyszámot elfelejtették megjelölni a tabélán), a 2003-as furmint és az 1993-as aszúeszencia. A negyedik nagy arany a szekszárdi Fritz Pincészet 2003-as merlot-jának jutott. Többszörösen aranyos lett mások mellett a germán Rainer Licht és az erdélyi Wine Princess (úgy is, mint Balla Géza), továbbá a Takler trió Szekszárdról és a Frittmann testvérek Soltvadkertről, nem beszélve Monyók Józsefről, valamint a soproni Weingut Pfneislről.
Végül felsoroljuk az egyszeres aranyérmeseket is, a legmagasabb pontszámtól lefelé: Tornai Pince (2004-es olaszrizlingjük találtatott a legjobb magyar száraz fehérnek, várjuk a kommenteket), Varsányi Lajos, Vino Masaryk (Szlovákia), Brilliant Holding, Liszt Pince, Vinarija Aleks (Szerbia), Villa Vino Raca (Szlovákia), Szeremley Huba, Szigetvin, Vincellér Ház, Iváncsics Pince, Franz Weninger.
Utolsó kommentek