Jelen szürettől Villányban is startol az eredetvédelmi rendszer, és hátha segít. Classicus és premium, szimbólumok és feliratok, magyar kikerics, 90 és 60 hektoliter per hektár. Sok ez, vagy annyira nem rossz, meglátjuk. A villányi hegybíró mindeközben kívülről megtanulta a Vylyan közleményét. Vagy a szájába adták.
Beindult az eredetvédelmi program a Villányi borvidéken, ahol elsőként az idei szőlőtermésből készült borok palackjaira kerülhetnek rá a kiemelkedő minőséget igazoló szimbólumok és feliratok – ezt Spiegel Zsolt villányi hegybíró nyilatkozta máma a távirati irodának. Szerintünk nagyon fontos dolog ez, pontosabban azzá lehet, ha jól fog működni az úgynevezett gyakorlatban. Mondjuk, nem úgy, ahogyan az egri szisztéma, ahol a legkevésbé sem muszáj jó bort tartalmaznia annak a palacknak, amelyre a matrica felkerül.
Classicus és Premium
A villányi sztorit is megénekeltük már, és most Spiegel Zsolt az érdeklődő nagyközönségnek is elmesélte – más kérdés, hány medium veszi át végül az MTI-hírt –, hogy a programban részt vevő és annak követelményeit teljesítő borászok borosüvegeit a Villányi Védett Eredetű Classicus Bor, vagy Villányi Védett Eredetű Premium Bor feliratokkal látják el. Ez a classicus így írva vicces, de annyi baj legyen. A címkéken mindenesetre magyar kikerics is látható lesz, körülötte pedig a Districtus Hungaricus Controllatus szöveget olvashatni.
Minősítést az 1600 hektárnyi Villányi borvidéken termett szőlőből készült magas minőségű, helyben és a borvidék határainak 35 kilométeres körzetén belül palackozott bor kaphat. Feltétel, hogy a borok hozamkorlátozással készüljenek, és mennyiségük a classicus kategória esetén ne haladja meg a hektáronkénti 90, prémiumnál a 60 hektolitert. A számok lehetnének kicsit szigorúbbak is, kekeckedjük hozzá a magunkét.
Spiegel Zsolt utalt arra, hogy a villányi gazdák három évvel ezelőtt kezdték meg az eredetvédelmi program előkészületeit, amelynek beindítását az agrártárca tavaly év végén megjelent rendelete tette lehetővé és törvényessé.
A hegybíró azzal példálózott, hogy a közelmúltban Svédországban találtak villányi felirattal ellátott borospalackot, pedig az abba töltött bornak semmi köze sem volt a borvidékhez, Németországban pedig villányi bikavér névvel hoztak forgalomba valamit. Ennek vége, a hamisítások visszaszorulnak, vonta le a következtetést Spiegel.
Még ide kopizunk egy szó szerinti idézetet az MTI-ből: "Aki a jövőben magyar kikericses palackot vásárol, az előírások alapján az egyik legjobban vizsgált magyar bort kortyolhatja, ugyanis azokat az Országos Borminősítő Intézeten túl az Eredetvédelmi Bizottság és a Villányi Borvidéki Borbíráló Bizottság is ellenőrzi."
Mindjárt dől a bozsolé
Néhány napja kaptuk meg kedvenc Vylyanunk közleményét, amelyben annak örül a pince, hogy indul az eredetvédelmi rendszer, s hamarosan palackba kerül elso DHC-s boruk, a kékoportugízerből készült Primőr. Ebben van egy ilyen mondat, megint csak szó szerint: "Aki a közeljövoben magyar kikericses palackot vásárol, az az előírások alapján az egyik legjobban vizsgált magyar bort kortyolhatja, ugyanis ezeket a borokat több szervezet is ellenőrzi (a Országos Borminősítő Intézeten túl az Eredetvédelmi Bizottság és a Villányi Borvidéki Borbíráló Bizottság is).
A véletlen egybeesések teszik színessé az életet. Mindegy, a lényeg, hogy valóban nyakunkon a primőrszezon, az év leggyorsabb vargáját már ízekre szedtük, s alig tucatnyit kell aludni, jön a többi bozsolé csapatostul, örvendezzen mindenki, aki szereti az ilyet.
Utolsó kommentek