Jó sokat írtunk már arról, hogy jó sok jó bor terem Burgenlandban, ám annyira sokat egy ültő helyemben még soha nem kóstoltam, mint a múlt héten egyszer csak. Barátunk, a Bortársaság azon morfondírozik, hozzon-e be ilyenekből minél többet, vagy ne hozzon, ebből kifolyólag meglátogattak egy rakás pincét, hoztak egy rakás bort, majd kidugóztak több mint kéttucatnyit ügyesen. Beszámoló következik, Kollwentzcel, aki nagy, Heinrichhel, aki kitűnő, Prielerrel, aki szintén, Hillingerrel, aki extravagáns, meg két kastéllyal.
Hillinger Welschriesling 2006
Leo Hillinger elmesélések szerint igazán mókás figura, ha ott van valami rendezvényen, máris gyűl köré a slepp, mert érdekeseket szokott mondani. Borászata is gyarapszik és növekszik, mint a gomba. De nekem úgy tűnt, voltaképpen újvilági borokat készít. Friss, virágos-gyümölcsös olaszrizling ez, aki felismeri benne a fajtát, hazudik. Tankönyvbe illően reduktív, szurkálós savakkal, csípős szénsavval, 3-4 pont.
Hillinger Hungarohill Sauvignon Blanc 2005
Leónak az a szokása, hogy szőlőt vásárol Magyarországon, a Mátraalján, pontosan nem tudni, kitől. Ebből bort készít. Illatban muskotályos parfümösség és kapor, szájban cukorkásság, egyebekben olyan, mint fent említett rokona, csak rendezettebb, 3-4 pont.
Prieler Leithaberg Weiss 2005
Prielerék neve jó, boraik sem rosszak. Ez pinot blanc-ból – alias weissburgunder – készült, picit kukoricás, minerális, melegebb karakterű illattal, mint az előbbiek, közepes testtel, szépen összeérett karakterrel, ásványos lecsengéssel, 5 pont.
Prieler Chardonnay Seeberg 2004
Chardonnay-s, finoman állatos-minerális, nagy testű, meleg ízvilágú, érett darab, hosszú, pici savanykássággal, jó bor, 6 pont.
Kollwentz Chardonnay Tatschler 2005
Újító szellemű termelő Eisenstadtban, mondja róla a Jonhson-zsebkönyv, a legjobb burgenlandiak egyike, mondják róla mások is. Dűlőszelektált chardonnay, likőrös-fajtajelleges, kifinomultabb, egyéniségebb, komplexebb, mint az előző, el lehet veszni a rétegei között, széles, szépséges, 7-8 pont.
Kollwentz Chardonnay Gloria 2005
Ez a másik dűlő, állítólag ásványosabb borokat ad, és tényleg. Mineralitás és diósság, kevésbé savas és vibráló, nyugodt erő inkább, gyönyörű, hosszú búcsúval. Kitűnő mind a kettő, bár drágák, nyolcezer forint körül kerülhetnének polcra, ez sima 8 pont.
Hillinger Hungarohill Pinot Noir 2005
Innentől jönnek a vörösök, mint a nevéből látszik, magyar szőlőből készült ez is, gyümölcsös, édeskés, halovány technobor, 2-3 pont.
Hillinger Bläufrankisch 2005
Ennek burgenlandi az alapanyaga, de sokkal többet nem tud, kicsit karakteresebb, technológia mindenekfelett, utóíze legalább gyümölcsös, 3 pont.
Heinrich Red 2005
Fiatal, modern birtok Golsban, úgymond, gömbölyödő presztízzsel. Pannobiléjének valamely évjáratát – ez kékfrankos–zweigelt házasítás szokik lenni – már forgalmazták minálunk. A Red alapvörös, minősítése száraz tájbor, fűszeres, selymes, korrekt, 4 pont.
Heinrich Bläufrankisch 2005
Fakád, acél, kétszer használt barrique. Fűszeresebb és mélyebb, közepes testű, zamatos, kékfrankosos, nagyon tiszta, 5 pont.
Heinrich Zweigelt 2005
Üvegdugós palack, sűrű, fűszeres illatok, szép test, vibráló, játékos bor, korrekt, száraz lecsengéssel, 5 pont.
Prieler Bläufrankisch Johanneshöhe 2005
Dűlőszelektált mivolta ellenére az alapfrankosok közé sorolandó, minőségben, árban egyaránt. Cukorkás, fűszeres, gyümölcsös, különösebb izgalmak nélkül, 4-5 pont.
Prieler Leithaberg Rot 2004
Kékfrankos, pinot noir és St. Laurent, az eddigi legérdekesebb veres, zamatos, jó szerkezetű, élénk, tiszta lecsengéssel, nem a körző és a vonalzó jut eszembe róla, 5-6 pont.
Prieler Schützner Stein 2004
Kékfrankos és merlot. Füstös és fűszeres, fél fokkal még jobb, kellemesen betölti a szájat, de még mindig nem egyediségéről híres, 5-6 pont.
Heinrich St. Laurent 2005
Pinot noiros karakterű, epres-málnás, de ismét csak előtüremkedik mögüle a technológia. Maga a pince nagyra tartja, én kevésbé, 5 pont.
Heinrich Pinot Noir 2004
Hatalmas ugrás minőségben. 18 hónapos érlelés, 75 százalékban új, 25 százalékban használt hordókban. Kissé rőtes, ahogy pinot-hoz illik. Illata lenyűgöző, perfekt fajtajelleg, mineralitás, gyümölcsök, elegancia. Ízben dettó, elegáns, szikrázó és komplex, ráadásul súlya is van. 7-8 pont.
Kollwentz Pinot Noir Dürr 2005
Visszafogottabb, titokzatosabb, talán izgalmasabb. A fajtajelleg ott van ugyanúgy, a gyümölcsök is, a földesség és a füstösség is. Erőből kevesebb, eleganciából még több. Hagyni kell neki időt, bontogatni kell a rétegeit. 7-8 pont.
Heinrich Pannobile 2004
Válogatott zweigelt és kékfrankos tehát. Kifinomult, illatos, becsületes bor, ízben kicsit kevesebb, mint illatban, komplexitásában jóval karcsúbb, mint a két pinot. 6 pont.
Schloss Esterházy Tesoro 2005
A kismartoni Esterházy-kastély pincészete, amelyet az Etyekről is ismert Rudolf Krizan közreműködésével iparkodnak befuttatni. A sorban ez volt a harmadik Esterházy-bor, ám az első kettőt értékelhetetlenül kén-hidrogénesnek találtuk. Merlot, cabernet sauvignon, pinot noir, 16 hónapbarrique. Vastag, fűszeres illat, bordeaux-ias animalitás, újvilágiasan egyenes karakter, 6-7 pont.
Hillinger Hill 1 2005
Leo csúcsbora. Cabernet és merlot, 14-es alkohollal. Fűszeres és édes illatban, sűrű szövésű és erőteljes ízben, de sok izgalom és meglepetés nem szorult belé, a vége felé játszik keveset a sav, 6 pont.
Heinrich Gabarinza 2004
Csúcsbor ez is. A fele zweigelt, aztán van benne még 20-20 százalék kékfrankos és merlot, meg 10 százalék szentlőrinc. Fűszeres, mély és izgalmas orrban, zamatos és karakteres szájban, rengeteg gyümölcssel. Izgalmas és elegáns, 7-8 pont.
Schloss Halbturn Imperial 2004
Dettó kastélyborászat, házasítás válogatott cabernet-kből, kékfrankosból és merlot-ból. Záptojásosan kezd, ez kiszellőzik, sűrűsödik és érdekesedik utána, ízben abszolút egyenes, a végén szűkül kicsit, tanninból több szorult belé a kelleténél, 6 pont.
Heinrich Salzberg 2002
Még egy topbor a golsi embertől, 70 százalékban merlot, a maradék kékfrankos és zweigelt. Gyümölcsös, pirított mogyorós, földes, visszafogott elegancia. A vége kávés, kesernyés, kevesebb a sav, mint kéne, de hatalmas. 7 pont.
Kollwentz Steinzeiler 2004
A legmagasabbra pozicionált Kollwentz-vörös, nyolcvan százalékban kékfrankos, a maradék cabernet sauvignon és zweigelt. Nagy és elegáns, gyümölcshegyekkel, az obligát fűszerekkel és animalitással, kissé szárít a vége, de közben játszik szépen, jó nagyon, 7-8 pont.
Kollwentz Scheurebe TBA 2004
Egy édes a legvégére, trockenbeerenauslese a Georg Scheu által keresztezett fajtából; másik neve sammling 88, alkotóeleme a rizling és a sylvaner. Mustos, friss illatú, kicsit zöldséges, meleg karakterű. A tokajin pallérozódó ízlésnek sok a cukor és kevés a sav. Finom, de bizonyára nagyon hidegen kell inni. 6 pont.
És akkor három sebtében levont konzekvencia. 1. Milyen jó lenne, ha itten is olyan tökéletes magabiztossággal készítenék a hibátlan borokat, mint Burgenlandban. 2. Milyen jó lenne, ha itten is olyan határozottan és célratörően menedzselnénk saját fajtáinkat, mint Burgenlandban a kékfrankost, a zweigeltet, a szentlőrincet. 3. Milyen érdekes, hogy Burgenlandban mennyire otthon vannak a burgundi fajták – egyértelműen a chardonnay-k és a pinot-k tűntek a legérdekesebbeknek –, vagyis milyen igazuk van azoknak, akik szerint fontos lenne ezekre koncentrálni Egerben, Sopronban és mindenütt.
Végül pedig: az, hogy mi kerülhet a burgenlandiak közül magyar polcokra, hirtelen nem dőlhetett el. Ha jól értettem, Heinrichnek vannak esélyei, de remélem, hogy Kollwentz sanszai sem rosszabbak.
Utolsó kommentek