Az alap chilei sztori talán már mindenkinek megvan: bortermelésre teremtetett klíma, szakadatlan mediterrán napsütés, hűsítő szellők balról és jobbról - a Csendes-óceán felől és az Andok magaslataiból, utóbbi öntözővizet is szolgáltat. Az ország földrajzilag olyannyira elzárt, hogy a filoxérának nem sikerült bejutnia, és betegségektől is kevésbé kell tartani a többnyire száraz és napos tenyészidőszakban. Szinte tálcán kínálja magát a lehetőség a vegyszermentes szőlőtermesztésre, ez azonban mégsem annyira elterjedt. Egyelőre.
Több haladó pincészet részben vagy már teljesen átállt az organikus (bio) művelésre, ilyenek például a De Martino, Casa Lapostolle, Matetic, ez utóbbi egyenesen biodinamikus, mégha nem is hivatalosan. Az ökörszarvas téma játszik immár a chilei bor elismertetésében jeles érdemeket szerzett Eduardo Chadwick Seña nevű birtokán is, melyet Robert Mondavi-val karöltve alapítottak anno. Innen került ki az első chilei ikonbor, mely nagyságát (plusz még két szintén általa kreált másikét) bizonyítandó Chadwick nagy kóstolót szervezett a Párizsi mintájára, az esemény a Berlini Kóstoló néven igyekezett nagy port kavarni. (Ezt a "megverjük jól a Chateau Lafite-ot" dolgot egyébként a kiwik is eljátszották azóta, talán nekünk sem kéne kimaradni a mókából. A Solus már úgyis megverte egyszer a Petrus-t, mint az köztudott.)
Nevezett úriember kezében van az Errazuriz borászat is, amelynek felhozatalában szintén szerepel bio beállítottságú bor, konkrétan egy cabernet sauvignon. Ami ráadásul idehaza is kapható, megvizsgáltam hát tüzetesen. Került elé egy hazai (nem bio) kaberné, s bár a magyar szovinyon nem egy sikersztori, ez tisztességesen helytállt.
Gróf Buttler Cabernet Sauvignon 2007
Sötét rubin szín, még épp átlátszó. Szép az illata, magas kakaótartalmú, minőségi étcsoki jön elsőnek, meg másodiknak is; némi konyakosmeggy a háttérben, bár alkoholos szúrás nélkül. Éretlenségnek nyoma nincs. Szájban abszolút kabernés szerkezet, közepes test, markáns tannin, moderált savak. Messze nem édes, inkább kellemesen fanyar, ahogy a lecsengés is, melyben ismét a keserűcsoki köszön vissza. Eléri a 6 pontot is, 2500 Ft-os árát bőven megéri.
Errazuriz Organic Cabernet Sauvignon 2007
A pince weboldalán elérhető információ mennyisége példaértékű, megtudhatjuk például, hogy borunk vadélesztős, 2 kilós a tőketerhelés, de van ott talaj pH és átlagos napi hőingadozás (18,5 celsius!) adat is, meg még sok minden más. Az organikus szabályozás nem tudom, mennyire terjed ki a borkészítésre, de a szín azonnal eltérést mutat a megszokott chilei kabernékhez képest: ez biza nem átlátszatlanul sötét, ahogy az lenni szokott. Világosabb, mint a Buttler. Az illat intenzitása már kevésbé meglepő, majd kiugrik a pohárból. Édes, kókuszos, rengeteg gyümölccsel, áfonya, cseresznye, sőt, némileg meglepő módon maracuja és őszibarack gazdagítja egzotikus tónusokkal. Nagy a test, de nem überkoncentrált, remek savai majdhogynem jóivású teszik. Pirosbogyósokat kapunk nem kevés tanninnal keretezve, ami kicsit reszelős is, ez óvilágibb élt kölcsönöz neki, meg persze szárító érzést az utóízének.
Közel a héthez, de inkább erős 6 pont. Nem olcsó mondjuk, kevéssel 6000 Ft felett mérik.
Utolsó kommentek