A borvilág wunderkindjei közül az egyik a szomszédunk: Ausztria. A vöröseknél világszerte jóval kevesebb hájpolásban részesülő fehér oldalon az utóbbi öt év talán legnagyobb áttörése az osztrák zöldveltelini, ami úgy vált divatossá és közkedveltté, hogy közben nem ment le kutyába. Wachau az elmúlt évtized során kötelező tananyag és tájékozódási pont lett, és az osztrák kékfrankosnak is van esélye a burgundi vonalon lopakodva világkarriert befutni. Nyilvánvalóan jó volna, ha a csillámporból ránk is ragadna valamennyi. A személyes véleményem az, hogy általában véve az osztrák bor messze előttünk jár, de ez nem jelenti azt, hogy lehetetlen volna itthonról olyan kisebb csodákat csokorba szedni, amelyek egy kóstoló erejéig megtéveszthetik a gyanútlan szemlélőt. Hál' istennek, úgy tűnik, Londonban most sikerült.
Október 12-én a londoni osztrák nagykövetségen teltházas (50 fős) osztrák-magyar borbemutatót rendeztek az ITD Hungary, a Masters of Wine Intézet, az Osztrák Bormarketing Szervezet és az Esterházy Alapítvány szervezésében. A szakmai szemináriumon 10-10 magyar és osztrák bort mutattak be. Az első körben Somló-Wachau, a másodikban kékfrankos-blaufränkisch, a harmadikban tokaji és ruszti édesborok szerepeltek.
A papírforma alapján, a harmadik etapot leszámítva, a tisztes helytállásnál többet nem remélhettünk. Ehhez képest az eddig kiszivárgott értékelések meglepetésről árulkodnak: az ügyesen összeválogatott magyar sor legalább döntetlenre hozta a meccset. (Az osztrák válogatott összeállításában viszont mintha egyéni érdekek lettek volna a meghatározóak (az Esterházy-borok nem részei az osztrák elitnek, és a Domäne Wachau is inkább ár-érték bajnok, mint az abszolút csúcs (viszont Roman Horvath MW a birtokigazgató). De emiatt fájjon az ő fejük (nem fog, tele a szekrény babérral)!) Elisabeth Gabay MW őszinte és lelkes értékelése:
A bemutatón részt vett a Londonban dolgozó, aktuális magyar sommelier-bajnok Cseke Gábor, és volt olyan kedves, hogy a kóstolási jegyzeteit a rendelkezésünkre bocsátotta.
Cseke Gábor jegyzetei:
1. kör: Fehérbor/Weisswein
Somlói Apátsági Pince Olaszrizling 2009 Somló
Meglepően mély szalma-arany szín a bor korához képest. Mély illat, szárított füvek és némi mineralitás. Ízben is vegetális egy kicsit, nagytestű, ízgazdag, magas savak, az alkohol sem hiányzik belőle. Kissé oxidatív jelleg. A maradék cukor sejthető, ha nem is érezhető egyértelműen. Az az 5 g cukor sokat dob az íz-intenzitáson. (7 pont)
Kreinbacher Kőkonyha 2008 Somló
Krémes illat, leheletnyi nyers tölggyel, halvány füves jelleggel, de semmiképpen sem a fa az uralkodó illatában. A magas alkoholt a szép nagy teste elfedi, kövessége és robusztus savai frissen tartják a bort. A jóval magasabb alkohol ellenére is könnyebben iható, mint az Olaszrizling, de ebből sem tudnék meginni egy fél üveggel. (7 pont)
Hollóvár Hárslevelű 2009 Somló
Illata nem túl karakteres, inkább csak az alkohol kiált belőle, némi vajassággal. Megrendítő íz, ami eléggé komplex, kimunkált, hihetetlen test, krémes struktúra. Bivalyerős bor, ami így is szépen mutatja a fajtát, kétségtelenül tiszta, de ugyanakkor lágy is egy kicsit. (7 pont)
Domäne Wachau Grüner Veltliner Federspiel 'Weissenkirchen' 2009 Wachau
Menta, citromfű, frisseség árad az illatából (acéltartályban erjesztve), egy éles váltás a magyar borok után. Citrusos, könnyed, tiszta, füves, növényi ízekkel, jó savakkal. Könnyen iható, mégis ízgazdag bor. (7 pont)
Weingut Knoll Grüner Veltliner Smaragd 'Loibenberg' 2007 Wachau
Szélesebb illat, komplexebb, a növények mellett kis mogyoró, vanília és gyömbér is megjelenik, némi mineralitással. Nagyon szép bor, sima struktúrájú, mégis friss és feszes. Az íz közepe azonban mintha egy kicsit üresebb lenne a kelleténél. (7 pont)
Domäne Wachau Riesling Smaragd 'Singerriedl' 2002 Wachau
Elsőre furcsa illat, intenzív, átható, csalános. Vastag, nagyon koncentrált anyag, minerális, először alig érezhető savakkal, pedig azok biztosan ott vannak valahol hátul. Mély íz, koncentrált, vastag, mégis könnyű inni (13%). (8 pont)
Egy hallgató "beszólt", hogy miért ragaszkodnak a somlói termelők a fahordóhoz, miért nem erjesztenek acéltartályban. Egyrészt ez itt a hagyomány évszázadok óta, másrészt a fajták, érési tulajdonságaiknál és karakterüknél fogva nem feltétlenül kívánják az acélt - hangzott a válasz Bodorkós Norbert és Isabelle Legeron MW részéről. Amúgy a kérdés nem biztos, hogy értelmetlen.
2. kör: Kékfrankos/Blaufränkisch
Heimann Családi Birtok Baranya-völgyi Kékfrankos 2007 Szekszárd
Kedves, meleg illat, meggyes, nagyon meggyes, sok pirosbogyós gyümölccsel. Magas alkohol, ami hatványozza az ízeket, kissé lágy, de a sok és friss gyümölcsösség ellensúlyozza ezt. Erjedési aromák és ízek dominálnak, ez az amire az olaszok azt mondják: "vinoso". (7 pont)
Karner Gábor Vitézvölgyi Kékfrankos 2007 Mátra
Picit hűvösebb, meggyes, szilvás, kicsit fahéjas. Zárkózott, kell neki levegő és idő. Simuló tanninosság. Tartózkodó ízben is, de nagyon szép, tiszta, sűrű, tömör szerkezetű, őszinte bor, nem nagyon lehet belekötni. (8 pont)
Ráspi "Gneisz" Kékfrankos 2007 Sopron
Hihetetlenül gazdag, tiszta, intenzív illat, melyből vadmálna és rumosmeggy tódul kifelé. Közepes test, finom kövesség, kiélezett savak, mégis harmonikusak. Az egész bor vad, artikulálatlan, de nagyon tiszta és végtelenül természetes. (9 pont)
Kaló Imre Ispánberki Kékfrankos 2002 Eger
Mély illat, diszkréten, lassan fedi fel magát, egy jó adag cigánymeggyel. Vastag bor, nagyon jó arányokkal, széles, gazdag ízzel, hosszú lecsengéssel, a lehető legnaturálisabb stílusban. Ereje teljében van, a 14,4 alkohol elveszik benne, 8 év elteltével mintha olyan félúton járna az életében. (9 pont)
Ezen a ponton néhány, WSET-tankönyveken és INAO-poharakon nevelkedett MW-jelölt dobott egy hátast, amikor Kató András elkezdte sorolni, hogy a bor 2002-es, több évet töltött hordóban, bőven van még benne potenciál, derítetlen, szűretlen, fejtetlen, 60 napos macerációval, természetesen színmustból készült. "A borásznak nincs is prése" - részlet Kató monológjából.
Weingut Krutzler 'Perwolff' 2008 Südburgenland (95% BlauF, 5% CabS)
Mély, hűvös, igen zárkózott illatban, fekete bogyók, picit likőrös. Kicsit nyers ízben, közepes tannin, jelentős savakkal, szép alkohollal, de jó testtel, szedres, a kökény fanyarságával zárul. A Cabernet csak jelzésértékű a cuvée-ben. Kemény bor, nagy potenciállal. (8 pont)
Weingut Albert Gesellmann Blaufänkisch 'Hochberc' 2007 Südburgenland
Meggyes illat, kicsit nyíltabb az előzőnél, élénk savak, a karcosság gyanúja fel-felmerül. Ízben tiszta, kicsit vékonyabb stílus, de igazán élvezetes, ízgazdag bor sok-sok gyümölccsel. (7 pont)
Weingut Esterházy Blaufränkisch 'Föllig' 2008 Burgenland
Mély rubin szín, határozott, egyértelmű illat, áfonya, kökény. Ízben is picit lekvárosabb, nagyon enyhén újvilágias, technológiai bor benyomását kelti. Van az íz végén egy kis kátrányosság, ami engem zavar. (5 pont)
Weingut Prieler Blaufränkisch 'Goldberg' 1999 Burgenland
Feketeszeder, áfonya, erdei gyümölcsök illatban. Zárt, tömör struktúra, komoly tanninja lehetett, ha még mindig, 11 év után is feszesen tartja magát, cseppet sem szárító módon. Ízben nem kifejezetten kifinomult, de egyensúlya és potenciálja lenyűgöző. (8 pont)
3. kör: "Tokaj vs Neusiedlersee"
Disznókő Tokaji Aszú 6 puttonyos 1999
Mély arany szín. Mézes, szirupos illat, elegánsan. Narancshéj, némi kis trópusi gyümölcs-adalékkal, sok sárgabarackkal. Sima, de nem lágy, nagyon szép egyensúly, máig élvezetes, sőt mi több, nyoma sincs az öregedésnek. (9 pont)
Patrícius Tokaji Aszú 6 puttonyos 2003
Halványabb szín, barackos, bodzás, friss illat. Jó savkészlet, ami frissíti a bort, némi birs, sok gyümölcs ízben, tiszta, egyenes, nem különösebben komplex ízkép, inkább "dzsúzos", botrytisben sem teng túl. Fiatalos aszú. (8 pont)
Királyudvar Tokaji Aszú 6 puttonyos 'Lapis' 2005
Enyén füstös, "sötétebb" illat, datolyás, aszalt barack, talán még cassis is. Aszú a robusztusabb stílusból, jelentős savakkal, sűrű szerkezettel, szép hosszú lecsengéssel. Hihetetlen, hogy ez a legfiatalabb a három közül. (8 pont)
Heidi Schröck Furmint Ruster Ausbruch 2007 Neusiedlersee-Hügelland
Birs, alma, körte árad a pohárból, kendőzetlenül, nyíltan. Mogyoró. Ízben is almás, moderált édességérzettel, pedig 228g a cukra, hiába, a Furmint "szállítja" a savakat itt is. Nagyon kellemes, tiszta Furmint, a mindig mosolygós Heidi-től. (8 pont)
Weingut Kracher Scheurebe TBA 2006 Neusiedlersee
Meglepően sok a parfüm az elején, még a Scheurebe-től sem vártam volna ennyit, mögötte egy kis likőrösség. Nagyon édes ízben, kissé szirupos, de finom, izgalmas savakkal. Ezek, na meg a sok fehér gyümölcs által mégiscsak egy légiesen könnyed, friss stílus körvonalazódik. (8 pont)
Weingut Esterházy welschriesling TBA 'Kulm' 2004 Neusiedlersee-Hügelland
Nagyon mély szín, sötét borostyán. Szörpös, cseresznyekompót-illat. Lágy, de nagyon. A 257 g cukorral nem nagyon tudja felvenni a versenyt a sav ebben a borban, amire az olaszrizling fajtakaraktere még rá is dob egy lapáttal. Érdekes bor, de ha valaki azt mondaná, hogy befőttlevet kóstolok vakon, elgondolkodnék rajta. (5 pont)
Aki még nem ismeri ezeket a magyar borokat, annak jó szívvel merem ajánlani, hogy hajtson rájuk ízlésének és pénztárcájának megfelelően, mert mi is szeretni szoktuk őket.
Nemes Richárd segítségével sikerült Isabelle Legeron összegzését is megszereznünk. (folyt. köv.)
Utolsó kommentek