Augusztusi "szürettel" Verjus-t készítettem. Az egyébként megsemmisülő zöldszüret eredményét próbálom a gasztronómia területén hasznosítani. Reménykeltőek az eredmények. Egy új (régi) lehetőség ételeink savanyítására.
A szüretet szeptember 12-én kezdtem + 30 fokban és november 17-én fejeztem be - 4 fokban. A 9 dűlőmből 7 esetében sikerült szelektált száraz bort készítenem és ismételten rácsodálkoznom a ténylegesen megnyilvánuló terroir különbözőségekre. Érdekesség, hogy most először a Lapis a Hárslevelű fajtán keresztül mutatja be magát, illetve hogy 3 évjárat kihagyás után újra lesz Őszhegy szelekció. Az új dűlőm a Becsek egy száraz héjon erjesztett boron keresztül mutatkozik be.
A szüret időpontjának megválasztása nagyon kényes döntés volt. Csak műszerekre hagyatkozva nem lehetett jó időpontot választani. Szükség volt a ráérzésre (mint mindig). Egy héten belül a "mozdulatlannak" tűnő bogyók belsejében meghatározó változások történtek.
A szárazságnak köszönhetően tankönyveket meghazudtoló módon alakultak a savmennyiségek. Miközben erjedés után a csökkenésük a jellemző, ebben az évjáratban mennyiségük emelkedést mutatott. Ettől függetlenül a borok egyensúlyosak és kiváló évnek értékelhető a száraz borok tekintetében.
Az édes borokra nagy kockázatok vállalása mellett várakozni kellett. Ennek eredménye 400 liter Főbor, 200 liter Anett és a 2008-ban elindított Birtok édesbor folytatása. Véleményezni nehéz egyelőre, mert az erjedés kezdeti szakaszában vannak. Inkább a töppedt szőlő aromavilága fogja jellemezni őket mint a botrytiszes.
Más borvidék értékei utáni érdeklődésem is folytatódott, így ebben az évjáratban is készült nagytályai Cabernet Franc, mely túl van az erjedésen. Pezsgő alapbor is készült a Holdvölgy-dűlő terméséből. Év elején történik a palackozása Budafokon.
Aszúbor nem készült a pincénél 2011-ben.
Utolsó kommentek