Az év elején (és végén) mindenki listákat gyárt. És előrejelez. Alder Yarrow, a Vinography sokszoros babérkoszorús szerzője is beállt a sorba, kis csavarral. Ő abból csinált sormintát, amit utál a borvilágban, és 2012-ben nem szeretne viszontlátni. Az eredeti poszt tartalmát a kulturális különbségek figyelembevételével átszabtam, és ahol indokoltnak láttam, ott a szám íze szerint elferdítettem. Ha valaki meg akarja tudni, hogy mit mondott valójában a san franciscói orákulum, az kattintson ide, aki beéri velem, az lapozzon. [A képet innen metszettem.]
Túlsúlyos palackok
A borászkodás közel sem annyira környezetbarát tevékenység, mint hinni szeretnénk. Főleg a vízfelhasználásról jelennek meg rémhírszerű adatok (amiket aztán a netes közönség felez, tizedel, századol). Az irdatlan szén-dioxid lábnyomáért viszont a disztribúció a felelős: súlyos kartonokat kell eljuttatni az ország, a kontinens, a világ egyik sarkából a másikba (és az üveggyártás is zabálja az energiát). Jancis Robinson évek óta kampányol a túlsúlyos palackok ellen. Szégyen, gyalázat, hogy egyes borászok extranehéz palackokkal polcolják föl az egójukat.
Sápítozás a 14% fölötti alkohol miatt
Ne általánosítsunk! Éppen úgy vannak pocsék 15-ös alkoholú borok, mint ahogy pocsék 13-as alkoholú borok. Ne tegyünk úgy, mintha meg lehetne húzni egy vonalat, és ami fölötte van, az pokolra juttat, ami alatta, az üdvözít. Ha minden képmutatóról, aki előadta nekem a magas-alkohol áriát, miközben bevallottan szereti a chateauneuf du pape-okat - százból jó, ha egynek 14,5 százalék alatti az alkoholja -, legomboltam volna egy dollárt, már régen gazdag lennék.
Dogmatikus borseggfejek
Hát nincs elég gondja a borkultúrának abból, hogy sokak szemében mindez csupán sznobéria? Ne csináljunk itt is vallásháborút, nehogy már a borban is az igazhitűek küzdjenek a pogányokkal! Kén nélkül akarsz bort készíteni? Szíved joga. De ne sugalld azt, hogy mindenki más, aki ként használ, megmérgezi a fogyasztóit. Szerinted a biodinamika a helyes gazdálkodási mód? Szuper. De ne sugalld azt, hogy aki hagyományos gazdálkodást folytat, az ihatatlan ipari lőrét gyárt. Ideje lemondani a kategorikus állításokról, amelyek a világ sokszínűségét fekete-fehérre redukálják. Ezt nevezik felnőtté válásnak. A borvilágra is jócskán ráférne.
A borlevegőztető kacatok karneválja
Kétségtelen, hogy a levegőztetés sok bornak jót tesz. Én pl. a sangioveséből készült borokat mindig szellőztetem fogyasztás előtt. De azért mindennek van határa. Elég egy kevéssel a fogyasztás előtt kinyitni a palackot, vagy átönteni egy másik edénybe, és egy kicsit megforgatni. És nem kell puccos dekantáló, én egy vizeskancsót használok.
Dugósság - TCA
OK, ezen a téren talán van javulás, de azért továbbra is anyázok, amikor a palackot fölbontva nedves kartonpapír-szag üti meg az orromat. Úgy saccolom, hogy a tavalyi évben az általam és a barátaim által a társaságomban fölbontott dugós borok összértéke meghaladta a 400 dollárt. Hihetetlen, hogy ezt el kell tűrnünk, hihetetlen, hogy eltűrjük.
A bor egészséges (vagy egészségtelen)
Hát sohasem lesz már vége azoknak a cikkeknek, amik szerint a vörösbor az örök élet kulcsa, vagy éppen ellenkezőleg, a cigarettához hasonlóan az öngyilkosság eszköze? Maradjunk annyiban, hogy a mérsékelt vörösbor fogyasztás bizonyítottan jót tesz a szívnek, ezzel szemben napi hét és fél deci bármilyen alkoholból inkább árt, mint használ. Persze megértem én, hogy sokkal kellemesebb munka a bor hatásait tesztelni, mint a legújabb édesítőszer rákkeltőhatását kutatni.
Úgy kezelni a komoly borbloggereket, mintha ők nem újságírók lennének
Hagyjuk már abba a parázást és az előszobáztatást az internetes boros tartalmakkal és szerzőikkel szemben. Ha úgy viselkedik, mint egy újságíró, úgy ír, mint egy újságíró, és úgy olvassák, mint egy újságírót, akkor bizonyára az is. Ami pedig konkrétan a borblogokat illeti, néhányan annyira sóvárgunk az után, hogy rendes borújságírónak tekintsenek, hogy még az év eleji listagyártás debil szokását is átvesszük. De aztán beleaprítunk valami trágárságot a szövegbe, és ezzel szertefoszlik az illúzió.
Utolsó kommentek