Valószínűleg 2010-ben készültek az évszázad legdrágább borai. A drasztikus hozamkorlátozásra drasztikus fürtválogatás következett, amit sokan drasztikus bogyóválogatással zártak. Aztán jött a bársonyos feldolgozás: gondolat vagy legfeljebb kesztyűs kéz a présnél, gondolat vagy legfeljebb kesztyűs kéz a hordónál. És ha volt mire finomkodni, akkor egy légies, áttetsző, a pince alapstílusától sokszor igencsak elütő bor született, szerencsés esetben emberi fogyasztásra alkalmas savakkal, finom árnyalatokkal, plasztikusan kirajzolódó fajtajelleggel. A hektáronkénti hozam persze demizsonokban mérhető. De arra azért mégsem fogadnék nagy összegben, hogy egy még oly nagy odafigyeléssel készített ’10-es is fölvehetné a versenyt egy rutinból kipörgetett ’09-essel vagy ’11-essel.
Amikor először kóstoltam Bakó Ambrus 2010-es olaszrizlingjét, azt gondoltam, hogy tetszik, nagyon is tetszik, sőt ha fejben hozzáadom, hogy milyen volt az évjárat, akkor egyenesen fenomenális. Csakhogy ez a fejben hozzáadás törvényszerűen félrevisz, ezért mielőtt hozsannázni kezdtem volna, vaktesztbe vetettem. Meglepetésemre, vagy megkönnyebbülésemre, a félillusztris mezőny végül csak az udvartartást adta egy noname borász 2010-es olaszrizlingjéhez. Bakó for President!
Bakó Ambrus Olaszrizling 2010
A természetes élesztővel készült borokhoz (általam) társított tágas, könnyed és eredeti illat. Akácfavirág, rebarbara és citromfű. Kóstolva selymes, szinte levitál, pedig egyáltalán nem vékony. Gyümölcsös és elegáns. Van eleje, közepe és vége. Hosszú és transzparens. Nehéz abbahagyni. Közel háromezer forintért nem best buy, de a 6 pont évjáratcsúcs, és talán nem hirtelen felindulás mondatja velem, hogy a Rizlingodisszea örökranglistáján is az első öt közelében jár. Csak el ne rontsák a 2011-est!
Györgykovács Somlói Olaszrizling 2008
Újrázik. És micsoda különbség! Mineralitás a köbön. De sejthetően úgy indult el a tercier aromák felé, hogy a gyümölcsös fázist átugrotta. Érezni, hogy elég marcona savakkal kezdte az életét, mára ezt tolerálható savhangsúllyá koptatta az idő. Tartalmas, vaskos, rusztikus, a termőhelyhez hűnek tűnő bor díszítőjegyek nélkül. Erős 5 pont (2800 Ft)
Figula Olaszrizling 2011
Szemérmetlenül reduktív. Még pezseg is. Nyáron talán jól jön majd ez az extra frissesség, sauvignon blanc-os gyümölcsös-fanyarság, de most ebben a mezőnyben inkább lélektelennek hatott. Jó iparosmunka, de az én garatomat karistolják ezek a savak. Akik szerették korábbi évjáratait, szeretni fogják ezt is, akik még nem kóstolták, azoknak egyetlen érvet sem tudnék mondani, hogy miért ne halasszák tovább. Igényes fröccsbor. 4 pont (1500 Ft)
Laposa Rizling2 2009
Olasz és rajnai házasítás. Szerettem is, meg nem is. Elgondolkodtató volt. De a gondolkodás vége az lett, hogy mégsem. A feleségem kezdettől ragaszkodott hozzá, hogy megette a hordó. Én kibúvókat kerestem, de a bor fejlődése rám cáfolt. Sok itt a keserűség, a bizonytalanság. Becsvágyó alapanyag, de a fa megrágta, kiköpte. 4 pont (2400 Ft)
Jásdi Csopaki Rizling 2011
Fajélesztős (gondolom én), tetszetős, komplikációmentes mainstream fehér döntően olaszrizlingből. A borász majd kiröhög, ha tévedek, de megesküdtem volna, hogy rajnai rizling-házasítás. A savak, a fehérhúsú őszibarack az én nyomolvasó ábécémben legalábbis erre vallottak. Összességében finom, jó arányokkal, kissé húzós savakkal, ízléses fanyarsággal a végén. 5 pont és best buy. (1560 Ft)
No de ki az a Bakó Ambrus?
Utolsó kommentek