Címkék

Utolsó kommentek

  • elzee: Ma kóstoltam a bort... 19 éves kora ellenére tökéletes állapotban van, talán még mindig nincs a cs... (2022.12.25. 14:32) Éljen, itt a legdrágább vörös!
  • Didier Pénine: @alföldimerlot: If you need personalised Champagne just go to sayitwithchampers.co.uk (2020.06.07. 13:28) Rizlingek az óceánon túlról
  • Szikra Feri: Én most lettem szerelmes a zweigelt-be. Itta már valaki a Balaton-felvidéki Somodi Zsolt Borászat ... (2018.11.27. 11:21) A világ legjobb zweigeltjei
  • gbsz: A lecsós kép forrása nem a linkelt URL, hanem ez: www.gabojsza.hu/2007/07/kedvenc-lecsm.html Kéret... (2017.02.21. 16:44) Mit igyunk a lecsóhoz?
  • ecsabi: @fakanalhos: Aki pedig Angliában él és magyar borra szomjas, az lessen be ide: <a href="http://... (2016.01.31. 16:09) Villányi áttörés
  • Utolsó 20

Alkoholista Twitter

Nincs megjeleníthető elem

Alkoholista a Facebookon

Foillard Morgon Cote de Py 2009

Természetes borok I.

2012.04.17. 06:00 - Octopus

A terroir torzításmentes közvetítését zászlajára tűző, és mindennemű manipuláció elutasításán túl egyenesen a kénmentes bor gondolatával kacérkodó ún. természetes bor mozgalom gyökereit kutatva Beaujolais-ban kötöttünk ki legutóbb. Valahol itt kezdődött az egész sztori Jules Chauvet-vel, a második világháború után, és a borvidék a mai napig az irányzat egyik legjelentősebb gócpontjának számít. A chauvet-i eszme már a rákövetkező generációban számos követőre talált (a nyolcvanas években járunk), kik – Kermit Lynch legendás amerikai borfigura és kereskedő jóvoltából – a "Gang of Four" néven híresültek el.

Az eredeti négyesben találjuk Jean Foillardot (a többiek: Guy Breton, Jean-Paul Thévenet és a néhai Marcel Lapierre), a Villié-Morgonban található kis családi borászat alapítóját. A Foillard birtok közel 14 hektáron terül el, melynek jelentős része Morgon talán leghíresebb lejtőjén, a Cote du Pyn található. A talaj itt elsősorban palás-gránitos, az ültetvény bakművelésű,
10 000 tőkével hektáronként, melyek kora 10-90 év között változik. Szüretkor szigorúan válogatják a termést: mivel ként a fejtésig nem lát a bor, ezért különösen fontos, hogy csak az egészséges szőlő kerüljön feldolgozásra. Az erjedő mustot folyamatosan analizálják a baktériumokat és élesztőket figyelve – utóbbiakra olyan szinten ügyelnek, hogy például a törkölykalapot sem szivattyúval locsolják, miután felfedezték, hogy ez jelentősen pusztítja az élesztő-populációt. A borokat Európán kívül Japánba, Kanadába, az USA-ba és Ausztráliába is exportálják, ami azt engedi sejteni, hogy kellően stabilok az óceán átkelésére is (íme egy révedező ausztrál blogposzt: "Quiet glory").

Jean Foillard Morgon Cote du Py 2009

Ez aztán meggyőző érv a naturalisták mellett. Fiatalos, bíborba hajló színárnyalat, távol az átlátszatlantól, de azért inkább sötét. Az illat jó értelemben véve tipikus, jellegzetes gamay karakterrel, melyet se hordó, se alul- vagy túlérés nem szeplőz. Annyira gyümölcsös és egységes, hogy néha már egészen egyszerűnek tűnik – máskor meg kifejezetten rétegzettnek. Rózsa és hibiszkusz, fekete cseresznye és áfonya olvad benne össze egyetlen illatjeggyé, a háttérben fűszeresség és enyhe animalitás (fehér bors!). Nyílik, fejlődik a pohárban, hosszabb pörgetés után egy kevés csipkebogyó és vér is feltűnik a gyümölcsök mellett. Kóstolva puhán nyit, és ez a bársonyos simaság töretlenül ível egészen a lecsengésig: nem döccen, nem savanyodik, nem csíp, nem reszel. A savak nem szólóznak, feltűnés nélkül simulnak be a közepes testbe, a tannin pedig érett és szelíd a korty végén. Remek szerkezet, tömör gyümölcsös mag, kidolgozott textúra, kikezdhetetlen egyensúly. Végtelenül kifinomult és csiszolt, de inkább bájos, mint arisztokratikus. Megerősítve érzem az Isabelle Legeron mesterkurzuson szerzett benyomást: eléri a 8 pontos magasságot. Emlékeim szerint Isabelle azt is említette, hogy meglepően jól eltartható a bor, akár egy évtizeden túl is – noha nem tudnék egyetlen okot sem mondani, miért szorulna érlelésre; ebben a formában is hibátlan, és elképesztően jól csúszik. 19-20 euróért ajándék (www.petitescaves.com, már a 2010-es fut. Az USA-beli kereskedők már allokálni kényszerülnek, addig érdemes tehát lecsapni rá, amíg egyáltalán beszerezhető.)

Felhasznált források/olvasnivaló:
http://www.wineterroirs.com/2006/03/foillard.html
http://www.wineterroirs.com/2010/11/jean_foillard.html
http://kermitlynch.com/our_wines/jean-foillard/

Címkék: természetes bor természetes bor mozgalom

Szólj hozzá! · 1 trackback

A bejegyzés trackback címe:

https://alkoholista.blog.hu/api/trackback/id/tr674455847

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Mandiner.Bor blogajánló 2012.04.17. 15:30:02

Ezt a posztot ajánlottuk a Mandiner.Bor blogajánlójában.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása