Azt találta ki a Vylyan, hogy meghív a magyar pinot noir-termelők közül jó néhányat, akik elhozzák legjobb e fajtából készült boraikat, mindenki mindent megkóstol, és beszélgetés meg elmélkedés is lesz. A mezőny több okból sem lehetett teljes – volt, akiről megfeledkeztek, volt, aki nem bírt jönni –, ám ezzel együtt izgalmas rendezvény kerekedett.
Melynek során kiderült, sokan sokféleképpen képzelik el és próbálják elkészíteni a szerintük ideális pinót. És az is, hogy az út elején jár mindenki. És van egy privát konklúzióm: a magyar referenciapinot még mindig ugyanaz, amelyet már 2000 környékén annak gondoltam: az 1998-as Vylyan Pinot Noir Reserve. A borok leírása a kóstolás sorrendjében következik, a pontszámok a sajátjaim, az összesített toplistát a szöveg végén találják. Utóbbi nem pontozásosan készült, hanem úgy, hogy mindenki megjelölte három kedvencét, annak alapján összesítettek az összesítők.
Bott Frigyes Pinot Noir 2006
Nemrég dicsértem a felvidéki termelőt, aztán egy héten belül esmét összefutottam vele. A mezőny legfiatalabb tétele, középvilágos, cseresznyés és epres illatú, csipetnyi fűszerességgel, árnyalatnyi bizonytalansággal. Közepes test, finom zamatok. Kiskorú. 5 pont.
Gere Tamás és Zsolt Villányi Pinot Noir 2005
Hordóminta. Sötétebb, mélyebb, fűszeresebb és gyümölcsösebb, mint az előző. Illatjegyei közt felüti fejét a dohány. Testileg jóval vastagabb, kis vanília is belép, amiből idővel sok vanília lesz. Tartása van, alakulnia kell még. 6 pont.
St. Andrea Ferenchegyi Pinot Noir 2005
Harmadikként máris jött az első top 3-as. A végén volt, aki szóvá tette, hogy ennyire az elején nem lehetett igazán felismerni értékeit. Engem kapásból orrba csapott minden, amit a pinot noirban szeretek. Világos szín, animális, füstös, földes illat, sok-sok egries gyümölcssel, mindenekelőtt ribizlivel. Ízben is nagyon szép, komoly test, finom savak, koncentráció, komplexitás, dinamizmus, élénkség. Milyen lesz, ha összeérik? A halvány 2004-es után a remek 2002-es és a tökéletes 2003-as méltó utóda. 8 pont.
Bock József Villányi Pinot Noir 2005
Animalitás játszik az elején ennek is, de kevésbé összetett, mint a Lőrincz György-bor. Szájban olajos, komoly testű, de nem túl bonyolult, egyvonalú, kis kesernyével. A legeslegvégén szárít a tannin. 5 pont.
Bouchaine Carneros Pinot Noir 2005
Kakukktojás Kaliforniából. Harminc dollár az ára. Málnaszínű, zelleres illatjegyekkel. Menet közben fűszeresedik, és van valami kellemes tisztasága. A kesernye ennek is sok a végén, fanyar és csersavas a búcsú. 6 pont.
Wunderlich Villányi Pinot Noir 2004
Ismét egy világosabb, andreás színű versenyző. Biztató start, földes illatok, túl a gyümölcsön, de gyümölcsökkel is. Annyira ez sem komplex, hogy beleszeressek. Fanyarít a végén, és fura tompultság ront az összképen. 6 pont.
Gere Attila Villányi Pinot Noir 2004
Négyszázötven tőkés termelő – mármint pinot-vonalon. 2004-ben ennyije volt, mára három és fél hektár körül jár, ha jól emlékszem. Elsőre üres, mozdítva sűrű. Sajátos, epres-ribizlis illat, nem pinós, inkább cabernet-re emlékeztető animalitással. Ízben is ilyen. Nagyon jó vörösbor, de milyen pinot? A végén kitűnő savak, összetett, gyümölcsös lecsengés. Megkapja a 7 pontot.
Andreas Ebner Mozsgói Pinot Noir 2004
Első kérdés: hol a bor? Meglepően visszafogott, zárt. Ízben aztán összeáll, annyira, amennyire, vonzó, de nem eléggé rétegzett, nem feszül, hiányzik belőle az igazi dinamizmus. Édeskés és fás. 5 pont.
Vylyan Villányi Pinot Noir 2004
A Decanter-díjas. Kénhidrogénnel kezd, ez hamar kiszellőzik. Azonnal kitaláltam, hogy Vylyan, ügyes vagyok. Málnás, fűszeres, vaníliás. Ízben kicsit fanyar, de jó a teste és szép a szerkezete. Finom, jól iható, elegáns. Izmos 6 pont.
Gál Tibor Egri Pinot Noir 2004
Szűretlen válogatás. Cseresznyés és meggyes, egrinek gondolnám, gondoltam. Kicsit bizonytalan, kicsit édes, kicsit érdes. Mintha még idő kellene neki, hogy összerendeződjön. Nem nyűgöz le, de kiönteni sem kell biztosan. 5 pont.
Bock József Villányi Pinot Noir 2004
Magyarpinó. Málna és miegymás, valamint sűrűség. Kellemesen összerendeződött, olajos és húsos, utóbbi szerkezetileg és ízjegyileg egyaránt. Nagyon egyben van, hosszú és finom. Vékony 7 pont.
Jekl Béla Villányi Pinot Noir 2003
Érdekes. A színe, mint a málnaszörpé, az illata dettó. Citrusos. Ízben sokkal frissebb és élénkebb, mint előbbi jellemzők alapján sejtettem. Van benne élet, végül is kifejezetten kellemes inni. 6 pont.
Csányi Pince Villányi Pinot Noir 2002
Sötétebb színnel és kénhidrogénnel kezd ez is, a szín marad, a záptojás távozik, megint, szerencsére. És belelendül. Díszítésileg a legkomplexebbek egyike, sűrű illat, nagy test, föld, sok gyümölcs. A vége felé keskenyedik, de összességében jó. 7 pont.
Gere Tamás és Zsolt Villányi Pinot Noir 2002
Szép, átláthatóan tükrös szín, gazdag, animálfüstös illat. Ebben is van egy kis citrusos-málnaszörpös furcsaság. Ízben sok animalitás, tisztességes struktúra, édes nüanszok. 6 pont.
Gere Tamás és Zsolt Villány Pinot Noir 2002
Új hordós válogatás. A szelekcióból kevés készült, kereskedelmi forgalomban nincs, a pincénél férhetni hozzá a maradék palackokhoz. Gyönyörű bor. Ismét valami, amiért odavagyok a pinot noirért. A mezőny leghatározottabb mineralitása, földesség, gyümölcs, komplexitás, sűrűség, elegancia. Rengeteg élet, mintaszerű dinamizmus, egyben van, játszik, izgalmas. Gere Tamás volt az első, aki komoly pinot noirt próbált készíteni Villányban a borrendszerváltás után. Az igazi pinot-hoz azonban alighanem csak ezzel a 2002-essel jutott el a família. Nemcsak szerintem: beszélgettem néhány percet Zsolttal, ő sem mondott mást. 8 pont.
Tiffán Ede és Zsolt Villányi Pinot Noir 2001
Mély szín, likőrös illatok. Kaliforniai alap, burgundis díszítés. Kis lekvár, sok málna, fűszerek. Tartalmaz zamathegyeket, lendületességnek és gyümölcsöknek sincs híján. Kitűnő bor pályája csúcsán. 7 pont.
Vylyan Villányi Pinot Noir Reserve 1998
Barnás, öreg szín. Nyílt, gazdag, animális illat. Ha ez a bor az a bor, nagyon szépen öregedett meg, jegyeztem fel. Mineralitás, ribizlisség, ibolya, gazdagság. Ízben talán szűkebb, de tele van energiával, állapítottam meg. Aztán a kóstoló után rájártam a maradékra, és egyre nyílt és nyílt. Kitágult, felemelkedett, hódított. Ez volt a Vylyan első burgundiai iskolázású pinot-ja – Jean-Pierre Confuron koncepciója érvényesült –, és ezt a minőséget azóta sem sikerült meghaladnia a pincészetnek. Magyarországon másnak sem nagyon. Referenciaértékű. 8 pont.
Az összesített élmezőny
1. Vylyan Reserve 1998
2. Tiffán 2001
3. Gere Tamás és Zsolt 2002 (új hordós)
4. Bock 2004
5. Bock 2005
6. Wunderlich 2004
Utolsó kommentek