Olaszrizlinget gyakrabban szoktam kóstolni, rajnait eddig inkább csak egyszer-egyszer. Gondoltam, faragok a hendikepen: megnézek többet egyszerre. Összeszedtem hat plusz egy határon túli most kapható magyar rajnait, hogy kis kilátást nyerjek a fajtára. Ellátogatunk Mórra, Budajenőre, Pannonhalmára, a Balaton mindkét partjára, sőt átugrunk a frissen megnyitott határon Révkomáromba is.
Maurus Rajnai Rizling (Mór) 2006
Ifjabb Kamocsay Ákossal és boraival már két fesztiválon is találkoztam. A borász és borai is szimpatikusak számomra, fogunk még találkozni biztosan.
Halvány szalmasárga, szinte nagyfröccs-színe van. Fürgén pörög, csorog a pohárban és falán. Elsőre hilltopos, nyakasos, friss, édeskés gyümölcsillatok támadnak: kemény körte, szőlő, zöldalma. Aztán egy érdekes, kovászos, krétás vonal is előkerül. A részben kis fahordós iskolázásról maréknyi mogyoróhéj tanúskodik.
Szájban először a kenyeres, kovászos íz uralkodik. Utána az illatban bemutatkozott gyümölcsök veszik át az irányítást, és fordítják a savanyút édesbe. A lecsengésbe bekapcsolódik egy kesernye, de csak félsikert ér el, az édesérzetet nem tudja eléggé ellenpontozni. Édes mogyoróíz. A savai nekem tompák, hiányzik a lendület, a vibrálás, pedig eddigi futó benyomásaim alapján ez nem jellemző a pince boraira. Mintha az ellentétes hatások – édes vs. kesernyés, savak vs. hordó – letompítanák, majdnem kioltanák egymást, ahelyett, hogy magas, széles struktúrát eredményeznének. A jelek továbbra is biztatóak, azonban 4 pontnál még nem több.
Bott Frigyes Rizling Rýnsky 2006
Bott Frigyes a Felvidéken, Révkomárom környékén készít kiváló borokat. Albert gazda már többször összefutott vele, én a Terroir Club-születésnapon ismerkedtem személyével és boraival. Mindkét tétele, amit kóstolni lehetett (szürkebarát és kékfrankos), maradandó és jó emléket hagyott bennem.
Szintén halvány, vizessárga szín. Darabosabban forog a pohárban, és nem is csíkokban, hanem helyenként foltokban csúszik le a falán. Illata elsőre szentandisan fás-gyümölcsös. Vajas, diós, virágos, szőlős, citrusos. Kedves, nekem cseppet túlzottan is behízelgő, de harmonikus, nem tolakodó.
Szájban élénk, játékos, bájos. Megvan benne az édes gyümölcsösség és a tartást adó savak egyensúlya. Gazdag, érett zamatokkal büszkélkedhet: őszibarack, sárgadinnye, ananász és sokan mások. Savai szépek, kerekek, nem hagyják elnehezülni a kortyot. Nem komplex bor, de remek arányai vannak, jó inni és finom. 5 pont.
Bazaltbor Bazalt 2006 (Badacsonyi Rajnai Rizling)
Laposáékat még annyira sem kell bemutatni, mint az előző két pincét, viszont rajnai rizlinggel tőlük eddig nem találkoztam. Bizony, meglepő randevú volt.
Színre rímel az előzőekre, talán fél árnyalatnyit sötétebb. Gyorsan pörög, szépen tapad. Orrban odacsap rendesen. Rögtön megérti az ember, miért lett Bazalt a keresztneve. Az ásványosságot eddig csak diszkréten a háttérben, vagy nagyon visszafogott, zárkózott boroknál éreztem dominánsnak. Neki viszont intenzív ásványos illata van. Teljesen betölti az orrot a savanykás, földes, kovás, sziklás szag. Másnak nem is hagy teret.
Szájban is szokatlan – pedig azt hiszem, hozzá vagyok szokva Laposáék boraihoz. Ám ez még tőlük is radikális darab. Lopott jellemzésként azt mondhatnám, hogy a terroir teljesen felülírja a fajtát. Sajátként hozzáteszem: sőt inkább kiradírozza. Terroirterminátor. Komoly, szélesen induló és hosszan elnyúló savak. Földes, fémes, erősen savanykás íz. Akárhogy is, a gyümölcsöt hiányolom belőle. Két nappal bontás után Schwarzenegger megborotválkozott, az ásványosság kifejezetten finom lett, a savanyúságnak is a kellemesebb fele maradt. Gyümölcs azért nem termett benne, kivéve a savak citrusosságát. Nehéz pontozni, mert tipikusan olyan bor, akit rohadtul nem érdekel, hogy pontozzák. Azt mondom, érdekes (kicsit azzal a hanglejtéssel, amikor az ember nem tud hova tenni valamit), és adok rá 5 pontot. Ha van, aki jobban szót értett vele, segítsen.
Nyakas Budai Riesling 2006
Malya Ernőt sem én említem először ezen a fórumon. Nem a rajnai rizling szokott beugrani róla, pedig akár nagyon jól is állhatna a Nyakasnak.
Szép friss, szalmasárga szín, néhány buborék is belehuppan a pohárba. A Maurusra azt írtam, nyakasos illata van. A Nyakasnak kevésbé. Megvan a várt gyümölcskoktél (körte, szőlő, nektarin), azonban a zsírkréta és az agyag szinte egyenlő arányban jön velük, amit nem mondtam volna előre. Van benne szottyadt gyümölcs is, erre alighanem a hátcímke adja meg a magyarázatot, ugyanis jórészt töppedt szőlőből készült a bor.
Szájban elsőre savak és sav jönnek. Ezt úgy értem, hogy a savak invázióját a szénsav teszi cseppet játékossá. Aztán szóhoz jut a gyümölcs is: dicséretes módon az orrba beköszönők a szájban is tiszteletüket teszik. No meg citrom. Most nem kell itt a 'cit' után 'rus'-sal finomítani a leírást. Jó kis frissítő limonádé, utóízében különösen. Üdítő, jó ivású. Nincs ezzel baj, hacsak az nem, hogy az illat után többet vártam. Korrekt 4 pont. Amúgy meg talán érdemes várni vele, egy kis pihenés jót tehet neki.
Pannonhalmi Apátsági Pincészet Rajnai Rizling 2006
Az Apátság rajnai rizlingjéről kicsit rövidebben írok, azon egyszerű oknál fogva, hogy a lentebb hivatkozott leírás szinte egybeesik az én élményemmel, csak a pontszámon faragtam.
Szintén szalmasárga, egy kis zöld csillogással, szép vastag koronával. Illata kissé visszafogott, de nagyon szép, tiszta. Ásványos, gyümölcsös.
Szájban is az eddigiek közül a leginkább egyensúlyban lévő. Savak, gyümölcs, ásványosság – minden a helyén, kellő mértékben. Ropogós, lendületes – mindezek veszélyesen jó ivású borrá teszik. Üdít, frissít. Könnyed, vidám bor, nekem ez 5 pontot jelent most.
Nyári Ödön Rajnai Rizling 2006
Nyári Ödön a magyar borászválogatott rakkoló középpályása lehetne. Csendesen teszi a dolgát, és szinte nem hibázik. Az utóbbi időben pedig kezd egy-két látványos csellel ebből a skatulyából is kitörni.
A bor halvány színében szintén látni vélek zöld árnyalatot. Fürgén, sűrű csíkokban mozog. Illata hűvösen intenzív. Nektarin és körte levét összekeverjük, belemorzsolunk két csipetnyit a Szent György-hegy talajából, végül megbolondítjuk három csepp benzinnel. Tehát gyümölcsösség, mineralitás és némi petrol.
Szájban a savak uralkodnak – ez egy Nyári-bortól nem meglepetés. Az sem, hogy a korty kristálytiszta, enyhén gyümölcsös és hangsúlyosan ásványos. A savak fegyelmezetten, karcmentesen vezetnek. Utóíze hosszú, kesernyés, finom. Tökéletes aperitif lehet magában vagy előétel mellett. Egyenes, szép bor. Kapott már többet is, nálam 6 pont.
Légli Riesling 2006
Valóságos sztár lett ez a bor itt nálunk. Ha jól számolom, már hárman (első, második, harmadik) írtak róla, egyöntetű elismeréssel. Én sem csalódtam. Megkóstolva és újra elolvasva a bejegyzéseket csak egyetérteni tudok.
Jóval teltebb szín az eddigieknél, aranysárga, csillogó, tiszta. Mozgása is lassabb, komótosan csorognak a cseppek. Illata meleg, intenzív, behízelgő. Van olyan direkt behízelgés, ahol kilóg a lóláb, amit könnyen lerázunk magunkról. Ez nem olyan. Rafináltan, kedvesen csábít, hiába tiltakoznánk. A pörkölt hordós aromák mögött/mellett áradnak a mézédes érett és aszalt gyümölcsök. Sárgabarack leginkább. Végül finom ásványosság teszi teljessé az orrban összeálló benyomást.
Szájban telt, húsos, kerek. Nagyon intenzív, élettel teli: szétárad, hódít. Rengeteg gyümölcs, csodálatos savak. Az érett nektarin és körte édes zamata, illetve a simára csiszolt, mégis erőtől duzzadó savak ellentéte teszi vibrálóvá a kortyot, és nem utolsósorban nagyon jó ízűvé. Régen találkoztam ilyen intenzíven behízelgő, mégsem a megcsináltság érzetét keltő borral. Már azt hiszed, nem tudja elcsavarni a fejed egy bájos arc, egy ártatlan(nak látszó) mosoly, egy rakoncátlan szőke hajtincs. Aztán a szemedbe néz, és véged.
Egyértelműen a legjobb a sorban. Tőlem is 7 pont. Egyetlen kételyem merült föl: másnapra a savai tompultak. Ez a jövőre nézve figyelmeztető lehet, ám a jelenén nem változtat.
Utolsó kommentek