Elszaporodtak az utóbbi időben a vörösboros posztok, úgy néz ki minden, mintha az elfehéredést gyakran kifogásoló olvasóink kedvére tennénk – pedig jó nagy szerepe van ebben a véletlennek is. Jelen esetben például annak, hogy a Bortársaság vezérkara meghívott engem arra a belső kóstolóra, amelyen a híres 2006-os évjárat nem kevesebb, mint 19 nagynak szánt vörösbora került terítékre. Ezek közül egy dugós volt, úgyhogy bekerült a helyére egy talján vendégművész. Nem vakon kóstoltunk, viszont alaposan, sok pohárral, és többször is visszatértünk egy-egy tételhez.
Elöljáróban még annyit, az elmúlt hetekben gyakran volt téma hozzászólóink körében az, hogy hogyan is pontozunk mi, és miért úgy, ahogy. Ezúton hívom fel ismételten a figyelmet arra, hogy a pontszámaink nem ítéletet jelentenek, hanem orientálni próbálnak, és bizony könnyen előfordulhat, hogy ugyanaz a bor az egyik héten nem annyit kap, mint a következőn. Továbbá más egy vakkóstoló, amikor az ítészek főként a hibákat keresik, más, amikor látják a címkéket és ismerik a sztorit, megint más, amikor egy egész estét rászánhatnak egy-egy tételre. Arról már nem is beszélve, mennyire más, amikor több nap jut a vizsgálódásra. Még valami: ha sok minta játszik egyszerre, hajlamosak vagyunk széthúzni a mezőnyt, lehet, hogy a gyengébbek érdemtelenül kevés, a jobbak a kelleténél több pontot kapnak – tőlem okvetlenül –, már csak azért is, hogy markánsan meg lehessen különböztetni őket.
Térek a lényegre: a sorban alapvetően cabernet alapú házasítások szerepeltek – némelyikben a kékfrankos is kihasította a maga szeletét –, Egerből, Szekszárdról, a Balaton déli és északi partjáról, Pannonhalmáról, Villányból. A legtöbb bor ez utóbbi borvidékről került ki, aligha véletlenül.
Villa Tolnay Névtelen 2006
Cabernet sauvignon, kékfrankos és merlot, 22 hónapot töltött barrique-ban, még nincs piacon. Karcsún gyümölcsös illat, finom, még karcsúbb íz, de tiszta és elegáns. Kedvemre való, lehet belőle valami. 5 pont.
Pannonhalmi Apátsági Pince Infusio 2006
80% merlot, 20% cabernet franc. Hónapok óta kapható, rendkívül népszerű. Megjelenése után nem sokkal kóstoltam, nem igazán tetszett, művinek éreztem. Most megváltozott a véleményem. Mélyebb, szofisztikáltabb illat, nem hatalmas, de arányos. Ízletes, jó ivású. Többen érezték belőle a túlérett, megégett gyümölcsöt, én nem. 7 pont.
Takler Bartina 2006
35% kékfrankos, a többi fele-fele arányban merlot és cabernet franc. Butább illat, meggyel, széles, de mintha nem állt volna még össze. A tanninok erősek, a vége kissé savanykás, hiányzik belőle a lendület. A múltkori Takler-bemutatón is ezt éreztem élménynek a legkevésbé. 4 pont.
Sebestyén Grádus 2006
40% merlot, 35% cabernet sauvignon, 25% cabernet franc. Mély illat, aszalt gyümölcsökkel, hordóval, pörkölési aromákkal. Sokkal szebb és ízletesebb, mint az előző, de ebben is elkelne valamivel több dinamizmus. 6 pont.
Heimann Barbár 2006
Dűlőszelektált, a Baranyavölgy legidősebb tőkéinek termése. A domináns merlot-n és cabernet franc-n túl tartalmaz 23% tannat-t és 11,5% kékfrankost is. A mezőny leggyümölcsösebb darabja, az utána következőket is beleértve. Érett szilva, meggy, ilyesmi, az aszaltosságon innen. Fűszerek, üdeség. Ízben is gyümölcsös és játékos, a végét kissé megbiccenti némi fanyarság. Mások ezt nem észrevételezték – néhány nappal korábban én sem –, magasabbra is tették. Nálam most 6 pont.
Thummerer Bikavér Superior 2006
Kékfrankosból van benne a legtöbb – 40% –, még négy fajtából jutott bele, blauburgerből is. Kicsit paprikás, tipikusan thummereres, bármit is jelentsen ez. Elég egyszerűnek tűnt ebben a kontextusban. 4 pont.
St. Andrea Merengő 2006
Kékfrankos a fele, syrah, cabernet franc és merlot jutott még bele. Úgy tudni, készítője szerint ez eddig a pince legjobb bora. Engem nem győzött meg, noha érzem benne a potenciált. Nagyon mély, izgalmas és komplex illat, a bors is megjelenik benne. Szájban nagy, de egyensúlya még nem állt be, simulniuk kell a savaknak, tisztulnia a lecsengésnek. 7 pont.
Konyári Pince Páva 2006
Az ország egyik legperspektivikusabb pincéjének az új presztízsbora. Van, aki már kóstolta. Drága lesz, 11 940 forintra lőtték be a palackárat. A szőlő a Szárhegyről származik, fele cabernet sauvignon, 45%-a cabernet franc, alig 5% merlot színesíti. Mély, áttetszően vonzó szín, hatalmas illat. Délies karakter, finoman érett gyümölcsök, pörkölési aromák, föld és avar, végtelen komplexitás. Minden mozdításra mutat újat. Tökéletes szőlő, tökéletes hordó, maximális odafigyelés. Elegáns, játékos, hibátlan. 9 pont.
Günzer Zoltán Ördögárok 2006
Új telepítés szűztermése. Finom, érett, de nem túlérett illatokkal indul, menet közben sűrűbbé válik. Nagy, arányos test, gazdag ízek, a tannin kissé szárít. A pohárban rengeteget fejlődik. Erős 7 pont.
Campo di Sasso Insoglia del Cinghiale 2006
Egy olcsó szupertoszkán. Mármint ahhoz képest. Cabernet franc, merlot, syrah. Elsőre zavaróan savanykás illat, amely gyorsan kitisztul, gyümölcsök és fűszerek maradnak utána. Ízben közepesen nagy testű, ízletes, harmonikus, kulturált. Kitűnő. 7 pont.
Mayer Kopár 2006
Bordeaux-i összetételű házasítás a nagy hírű dűlőből. Ijesztően animális illat, csak lóistálló, és semmi más. Szájban nagy testű, jobbra érdemes, de a lecsengésben visszajönnek az állatok. 2 pont.
Szemes Dél 2006
A fele cabernet franc, a másik fele fele-fele arányban merlot és cabernet sauvignon. Cukorkás illat, kissé rendezetlen, nem áll össze, nem izgalmas. Méretre ez sem kicsi, de nincs szépen felépítve. 4 pont.
Ebner 7-es Hordó 2006
80% cabernet franc, 20% merlot. Tiszta, koncentrált illat, bizonytalan ízek. A savak a végén mindent felborítanak. Érdemes lenne egy év múlva ránézni. 4 pont.
Gere Kopar 2006
A minap dicsérték agyba-főbe a kollégák, egyszer, majd még egyszer. Nekem a borfesztiválon nem ízlett, savanykásnak találtam a végét, és arra kényes vagyok. Az álláspontom megváltozott. Összetett illat, sok gyümölccsel, okos hordóhasználatra utaló jegyekkel. Bordeaux-i karakter, csipetnyi animalitással. Ízben kissé kevesebb, de még mindig elég sok: gazdag, sokrétű, élet is van benne, búcsúja hosszú. Játszik ez is, hol többet mutat, hol kevesebbet. Eléri a 8 pontot.
Tiffán Cuvée Carissimae 2006
Bordeaux-i házasítás a Kopár-dűlőből. Kellemetlen meglepetés, különösen a 2003-as után. Erjedtes-törkölyös, értelmezhetetlen illat. Először kóstoltam, de többek szerint más alkalmakkor is ilyennek mutatta magát. Ízben hömpölygős, de lapos. 3 pont.
Bock Cabernet Franc Fekete-hegy 2006
A 2004-est nagyon szerettem. Ezt kevésbé szeretem. Meggyes illat, kis lyukkal, ürességgel. Szájban tartalmasabb, de sokkal kevésbé, mint amit vártam. 6 pont.
Malatinszky Kúria Cabernet Franc 2006
A szűretlen széria nemrégiben piacra került példánya. Következetes és tudatos borász munkája, pontosan azt a stílust viszi tovább, amit a 2003-assal elkezdett. Kevésbé gazdag, mint az etalon, viszont elegánsabb. Bordeaux-ias kifinomultság, illatában a gyümölcsök és a hordós érlelés egyensúlya, ízeiben dettó. Csersavakban nem szűkölködik, de nem lógnak rajta, készek arra, hogy beépüljenek. A 2003-asban sokkal inkább hajlamosak voltak önálló életet élni. 8 pont, a sor harmadik legjobb bora.
Sauska 7 Siklós 2006
7-es küvéből kettő készült ebben az évjáratban, ez a siklósi Makár és Zuhánya dűlők terméséből. Egyharmadnyi cabernet franc-t, merlot-t és cabernet sauvignont raktak bele. Az illata szép, de nem feltétlenül bonyolult. Ízben sem az, nem tudni pontosan, honnan jött, hová tart. Lehetne feszesebb. 6 pont.
Sauska 7 Villány 2006
Nemcsak a termőhely más – Kopár, Ördögárok, Feketehegy –, hanem az összetétel is: 59% cabernet sauvignon, 41% merlot. Klasszisokkal jobb, mint a másik. Az illat kevésbé csap orrba, de sokkal jobban kibontakozik. Mély és komplex, karaktere hasonlít a Páváéhoz, de újvilágibb, édesebb. Megint csak: perfekt szőlő, kiváló hordó (97%-ban francia, 3%-ban amerikai tölgy), hibátlan munka, tudatosság. Igen nagy test, de minden arányos benne, ízletes, jó tartású. Szélesen, gyümölcsösen cseng le. Itt és most 9 pontra is jó volt. A sor második legjobb bora.
Utolsó kommentek