Drága olvasónk és őshozzászólónk, Művelődő barátaival karöltve szakajtónyi kékfrankossal iparkodott bearanyozni karácsonyát. Aztán azt gondolták, érdemes lehet közreadni tanulságos tapasztalataikat. Nem zárkóztunk el ez elől, annak ellenére, hogy van jó kis saját sorozatunk evvel a fajtával. Az alábbiakban tehát Művelődő hol szikáran szakmaias, hol lírai húrokat pengető szövege következik. Fogadják nagy-nagy szeretettel.
Bevezetés
Családom és főleg annak két borkedvelő tagja – illetve harmadikként saját magam – egy 15 tételes kékfrankoskóstolót, valamint az azt követő lakomát kapott tőlem és páromtól ajándékba. Sajnos a korábban gyakori családi kóstolók megritkultak, már ritkaságszámba megy az ilyen maszekszeánsz. De ennek is örülünk – csak minden karácsonykor legalább ennyit adhassunk és kaphassunk.
A kóstoló szervezése teljes mértékben az én feladatom volt, így a borokat – kettő kivételével – szinte teljesen egy időben vásároltam meg. (Vidéken élünk, fővárosi borszaküzletek ezért sem szerepelnek a beszerzési helyek között.) A kóstoló előtt két héttel a harmadik emeleti panel leghidegebb sarkába fektettem az összes tételt. Egy nappal az aktus előtt mindet becsomagoltam úgy, hogy előtte a kapszulákat is eltávolítottam. A kitöltést rajtam kívül egyetlen résztvevő sem látta. A kóstoló reggelén talpra álltak a versenyzők, szobahőmérsékleten.
A szeánsz december 23-án, nem sokkal dél után kezdődött. Ezen velem együtt három férfiú vett részt. A kóstolás során semlegesítés céljából csak enyhén olívaolajos fehérkenyér-darabkákat lehetett fogyasztani. Az egyes tételek kóstolása között minden esetben vízzel öblítettük a bordeaux-i típusú poharakat. A kezdés előtt egy órával bontottuk az első nyolc tételt, majd a kezdetkor a többit. Minden esetben igény szerint hagytunk szellőzési időt a pohárba töltött versenyzőknek. A végén visszakóstolási lehetőség is volt, míg egyes tételekhez másnap, sőt volt, amelyhez hetekkel később is visszatértünk.
A csomagoláskor arra figyeltem, hogy az első kilenc-tíz bor – vélhetően – ne csúcsbor legyen, az utolsó öt-hat pedig lehetőleg inkább az. De a konkrét sorrend számomra is ismeretlen volt, hogy valamennyire magamat is meglephessem. A szereplőket partnereim egyáltalán nem ismerték, csak egyet tudtak: tizenöt kékfrankos lesz a terítéken – se termőhely, se évjárat, se semmi.
A korábban a szegedi borkurzusokról ellesett bírálati lapon mindenki feljegyzéseket készíthetett, illetve 0-tól 10-ig pontozhatott. Ez a tízpontos rendszer nem azonos az MA rendszerével. A mi elvünk az, hogy minden fajtában, házasításban készülhet tízpontos bor, azaz valami etalonféle. Így az olaszrizlingeket az olaszrizlingekkel vetjük össze, nem Szepsy István furmintjaival. Mindkettő lehet csúcs a maga nemében, még ha az utóbbi termelő furmintja százszor ásványosabb is.
Tárgyalás
Az alábbiakban hármunk bírálólapjáról idézek jellemzőket, átlagpontokat a kóstolás sorrendjében, árral, beszerzési hellyel. Megadom az átlagolt, azaz végső sorrendet és némi összegzésfélét is lejegyzek.
Feind Balatonaligai 2004
Erős 4 pont, 8. hely.
Szín: világos, halvány. Illat: izgalmas, fűszeres, málna. Szájban: savanyú, éles, mindennapok bora.
989 Ft (Tesco)
Szőke Mátyás Mátrai 2003
Értékelhetetlen, pedig a dugón nem látszott hiba. Turistaszalámi, füstölt sonka, szúrósság.
1390 Ft (Interspar)
Sebestyén Szekszárdi Válogatás 2004
2 pont, 14. hely.
Szín: mély. Illat: fülledt, füst, később gyümölcs. Szájban: fás jegyek besimulva, van test, némi tartás, nem elég nagyívű, kevés.
2220 Ft (Esszencia)
Dúzsi Szekszárdi Leányvári 2003
Erős 3 pont, 12. hely.
Szín: közepesen mély. Illat: meleg, meggyes, pici aszalt gyümölcs, némi áporodottság. Szájban visszafogott, kevés, többet ígért.
1230 Ft (Esszencia)
Weninger Soproni 2004
4 pont, 9. hely.
Szín: közepes. Illatban piros gyümölcsök. Kissé meggyes íz, de valami fura is jön, enyhe animalitás, vékony, kevés.
1800 Ft (Esszencia)
Dula Egri Gőzmalmosi 2003
3 pont, 13. hely.
Szín: halvány. Illat: parfümös és piros gyümölcsös. Szájban vékony, savanykás, gyenge, asztali jellegű. Szétesett benyomás.
1188 Ft (Cora)
Vesztergombi Szekszárdi 2004
4 pont, 11. hely.
Színe világos. Érdekes, éles, izgalmas illat. Összességében kevés gyümölcs, közepes savval.
1570 Ft (Interspar)
Fekete Szekszárdi Válogatás 2003
5 pont, 7. hely.
Mély szín. Meleg illat piros gyümölcsökkel, visszafogottan. Szájban érett, szép tannin, tartalmas, szép sav, testes, de valahogy kevés, nem kerek.
2480 Ft (Esszencia)
Malatinszky Villányi Le Sommelier 2004
4 pont, 10. hely.
Színe közepes. Illata áporodott, dohos, mogyoró, föld, ibolya. Szájban savanykás, vékony, sok sav, földes.
1240 Ft (Interspar)
Dula Egri Gőzmalmosi 2002
Erős 8 pont, 1. hely.
Szép középmély szín, gyönyörű, érett, meleg, meggyes, aszalt szilvás illat, ami ízben folytatódik. A sor első igazi kékfrankosa, érett, mégis úgy érezni, van benne potenciál (később a fácánpaprikáshoz gyorsan elfogyott).
1180 Ft (Cora)
Weninger Spern Steiner Selection 2002
Erős 6 pont, 5. hely.
Szép szín, érett illattal, kevés meggy, vanília. Szájban: nagy test, sok sav, komoly tanninok, kellemes (ez is elfogyott hamar, hurkához, kolbászhoz).
5000 Ft (Esszencia)
Gere Attila Villányi Prestige Reserve 2003
Erős 7 pont, 3. hely.
Szép szín, illatban gyümölcsösséggel, enyhe fássággal (meggy, aszalt szilva). Szájban kiegyensúlyozott, idővel egyre jobb, gyümölcsösebb. Szép. (Két hét múlva: egyszerre csokis és hihetetlenül gyümölcsös, enyhe savhangsúllyal.)
3990 Ft (Interspar)
Konyári Jánoshegyi 2004
Erős 5 pont, 6. hely
Szép színnel indít, de szúrós, szellőzést igénylő illattal folytatja. Szájban gyenge, vékony, erős savak, közepes. Volt, aki kedvesnek találta.
2910 Ft (Esszencia)
Tóth István Egedhegyi 2000
8 pont, 2. hely.
Szép mély szín, meleg, gyümölcsös, érett illat. Gyönyörűen érett, jól tartják a savak, komoly az extrakt. (Másnap gyümölcseivel, savaival, tartásával remek társa a csülöknek.)
1980 Ft (Esszencia)
Takler Szekszárd Noir Gold 2003
7 pont, 4. hely.
Mély szín, illatban barrique és gyümölcsök, vanília. Szájban a barrique végig uralkodik, kevés meggy és aszalt szilva érezhető, húsos, harapható. (Egy hét múlva a barrique enyhébb, de még uralkodik. Kár.)
5000 Ft (Esszencia)
Befejezés
Legnagyobb sajnálatunkra mindössze hat tétel volt a 15-ből, amit szívesen felbontanánk bármikor. Döbbenetünkre a többi kilencet ehhez a hathoz képest szinte csapba is lehetne önteni, tehát nagyon nagy a szakadék a kettő között – ezt talán az átlagpontok valamelyest érzékeltetik. Az is igaz, hogy a Szőke-, a Sebestyén- és a 2003-as Dula-bor biztosan nem volt jó formában. Számunkra a két 8 pontos manapság az etalon, de ez talán még nem egyenlő a végponttal.
Ugyanakkor örömünkre kétezer forint alatt is lehet olyan minőségű kékfrankost is kapni, amit más borok négy-ötezer forintért tudnak. Ez fontos, mivel nem az utóbbi árkategóriából fogyasztunk mennyiséget. Hanem inkább az előbbiből. A termelő, aki az olcsóbból tud minőséget alkotni, a drágábbhoz is elnyeri a bizalmat. Persze akkor már nincs pardon: meg kell felelni a kialakuló elvárásoknak.
Utolsó kommentek