Hiperben bort vásárolni jelent némi bizonytalanságot, járhatunk pórul, és érhet minket kellemes meglepetés is. A bizonytalansági faktort az elégtelen tárolás gyanúja táplálja, az ismert ökölszabály szerint viszont kevesebbet kockáz- tatunk, ha fiatalabb évjáratot választunk, és persze még kevesebbet, ha a bor még olcsó is. Márpedig alsópolcos áron is kifoghatunk jó borokat, ezt több kísérlet is igazolta már, érdemes tehát az elkényeztetett borisszának is időnként visszatérni a gyökereihez. Megtettem én is, hármat markoltam, sokat fogtam.
Szent István Korona, Pázmándi Cabernet Sauvignon Rosé 2009
Világos, narancsos beütésű szín, elsőre azt vágnám rá, hogy hagymahéj, az újabb, gyümölcsös leírókat preferáló terminológia szerint (itt Elizabeth Gabay MW rozé mesterkurzusára hivatkozok, amelyet a VinCE-n lehetett megtekinteni, vagy a magyar nyelvű Decanter magazinhoz mellékelt DVD-n) viszont inkább kajszi a helyes jelző. Illatában a cabernet érezhető fűszeres, visszafogottan paprikás tónusaival, a háttérben nehezen definiálható piros bogyósok. Friss és tiszta, ha nem is túl bonyolult. Belekortyolva könnyed, arányos test fogad, jól eltalált, élénk savakkal, ügyesen elkerüli a leggyakoribb rozé-buktatókat, mint a magas alkohol és édesség. Ízében savanyúcukorka és sauvignon blanc-os fanyarság, egyszerű, viszont jól csúszik. Remekül elkészített borocska, árán felül teljesít. 4 pont és best buy. 700 Ft körüli áron mérik.
Tokaj Kereskedőház Furmint 2009 (száraz)
Csúcsbor a Pannon Bormustráról 700 Ft-ért, avagy a nagy is lehet szép. Friss, szinte ropogós illata intenzív, virágos, a citrusok és bodza mellé akácméz csempész egy kis édességet. Inkább a reduktív technológiát érezni, mint a fajtajelleget, de ettől még vonzó marad, fogyasztásra csábít. Savai szelídebbek, a korty ásványos fanyarságát enyhe édesség ellensúlyozza. Meglepően testes, a vártnál legalábbis vastagabb bor, ehhez a magas alkohol is hozzájárul, ami kicsit túlzó is. Hosszabban szellőzve fehér húsú őszibarackkal gazdagodik citrusos íze, azonban a lendületéből is veszt, lustábbá válik, nem feltétlen érdemes tehát másnapra eltenni. A 4 pontot így is megérdemli, ahogy a best buy címkét is. Kicsit több savval és kevesebb alkohollal ötösig vitte volna.
Kőlyuktető Egri Kékfrankos 2008
Az immáron a Károly Róbert Főiskolához csapott egri Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet által készített bor. Bíborba hajló, közepesen mély rubin színe fiatalságról árulkodik. A modern, túlérett és fás stílustól nem is állhatna messzebb, valószínűleg fahordót sem látott. Illatában friss áfonya, ribizli, meggy, sőt bonbonmeggy, csipetnyi szerecsendió, és a hűvös klíma megnyilvánulásaként zöldfűszerek. Lendületes, élénk savai a visszafogott alkohol és ezáltal kevésbé telt test mellett hangsúlyosabbnak hatnak, de nem bántóak, cigánymeggyes íze meglepően gazdag, kellemesen tanninos. Nem nagy bor, ellenben erőlködésmentes, könnyed, mégis tartalmas. Mondhatni kvintesszenciális egri kékfrankos, 5 pont. A délies, nehezebb vörösborokat kedvelők ugyanakkor aligha lesznek oda érte. 659 Ft, Auchan (időnként akciósként van feltüntetve, időnként nem. A Bországgyűlésen a Károly Róbert Pincészet standjánál annyi információt sikerült szereznem, hogy 1000 Ft-nál nem valószínű, hogy drágább lenne bárhol is). Best buy.
U.i.: a merítés nem volt teljesen véletlenszerű, háromból két bor jó ajánlásokkal rendelkezik, mégis felmerül a kérdés: elképzelhető, hogy ennyit fejlődött a magyar bor, könnyű 1000 alatt megbízható minőséget találni?
Utolsó kommentek